За даними ZUS, зараз у Польщі офіційно працює приблизно 750 тисяч громадян України. Однією з форм договору між роботодавцем і працівником є договір доручення. Про те, що це за договір, які його переваги та недоліки та на що варто звернути увагу при його підписанні, читайте в нашій статті .
Які умови договору доручення в Польщі?
Мандатний договір є різновидом цивільно-правового договору, який відповідно до польського Трудового кодексу регулює відносини між працівником і роботодавцем. Такі договори можуть укладатися на певний обсяг робіт або на певний період часу, але законодавчо термін дії договору не обмежений .
Договір доручення має багато недоліків для працівників: низький рівень соціального захисту, відсутність відпусток та лікарняних , трудові відносини з можливістю звільнення в будь-який момент тощо.
Незважаючи на те, що часто лунають голоси про скасування даного виду договору, він все ще діє і підстав для його заборони немає. У деяких ситуаціях ця форма зайнятості може бути вигідною для працівника, наприклад:
на роботу за сумісництвом та за сумісництвом;
робота вдома;
виконання додаткових завдань, не передбачених основним трудовим договором.
Якщо працівник працює за трудовим договором, але має умови праці, визначені умовами найму, він може оскаржити незаконність договору в суді, і в цьому випадку попередня умова скасовується задньою силою. Умови прийому на роботу складаються, коли:
у працівника є чіткий перевірений та погоджений графік роботи;
наявність у працівника визначеного робочого місця;
працівник і роботодавець погодили необхідний обсяг робіт;
працівник підпорядкований роботодавцю.
Отже, якщо в особи є такі обставини постійної зайнятості, укласти трудовий договір не можна.
Мандатний договір: переваги та недоліки для українців, які працюють у Польщі
Мандатний договір є найпоширенішим трудовим договором у Польщі. За наявності формальних підстав для укладення такої угоди роботодавці віддають перевагу.
Це пов’язано з тим, що договір доручення не вимагає виконання багатьох параметрів, які є обов’язковими для трудового договору :
Понаднормова робота може не оплачуватися;
відсутність оплачуваної відпустки;
лікарняний не оплачується;
не зараховується до трудового стажу (у багатьох випадках);
просте розірвання договору;
відсутність обмежень щодо робочого часу (робочий час може бути у вихідні, святкові дні, у нічний час);
Деякі державні збори можуть або не можуть бути покладені на працівника;
роботодавець може змінити умови без згоди працівника.
Договір підряду багато в чому схожий з договором доручення, з тією різницею, що він укладається під певний, короткостроковий обсяг робіт.
Іншими словами, договір на конкретну роботу укладається з метою досягнення конкретного результату, а договір доручення – з метою виконання конкретного процесу. Що стосується прав працівників, то вони однакові.
Умовна винагорода Мандатний договір
Працівникам, прийнятим на роботу за договором доручення, оплата праці здійснюється за погодинною ставкою. З 1 липня 2023 року мінімальна погодинна ставка становитиме 23,50 злотих брутто ( мінімальна заробітна плата 3600 злотих брутто).
За попередніми даними, у січні та липні 2024 року в Польщі планується ще два підвищення мінімальної зарплати . Іншими словами, у січні 2024 року люди, які працюють на умовах злотих, мають отримувати 27,70 злотих брутто за годину.
Які податки сплачує роботодавець за працівника, найнятого за трудовим договором?
Роботодавець розраховує податки та здійснює необхідні платежі відповідно до чинних правил та норм. Оподаткування залежить від доходу працівника та кількості робіт, які він виконує. Якщо це разовий контракт, роботодавець виплачує виходячи з цього:
медичне страхування ;
соціальна безпека;
допомоги по тимчасовій непрацездатності;
страхування від нещасних випадків .
Якщо працівник має більше одного джерела доходу, ситуація трохи складніша:
за наявності кількох умов за програмою навчання сплачуються внески до пенсійного фонду та страхування на випадок інвалідності (студенти не платять до 26 років);
Якщо у працівника один трудовий договір, страхування на випадок непрацездатності сплачується добровільно; якщо заробітна плата працівника за трудовим договором нижча, медичне страхування оплачується за трудовим договором;
Пенсіонери - виплати тільки по інвалідності та пенсії;
жінки в декретній відпустці - все добровільно, тільки страхування по інвалідності обов'язкове.
Інформацію про податкові ставки можна отримати у відповідних органах за місцем проживання.
У разі основного доходу від трудового договору всі податки, включаючи податок ZUS , сплачує роботодавець. У разі наявності кількох джерел доходу, окрім трудового договору, можна домовитися, що роботодавець сплачує частину податків, але це має бути зазначено в контракті.
Якщо людина не може самостійно розрахувати гонорари, краще відмовитися, оскільки штрафи можуть бути занадто серйозними.
Слід пам’ятати, що абсолютно кожен, хто працює в Польщі, незалежно від того, чи працює він за трудовим договором, договором про виконання певної роботи чи підприємницьким договором, повинен раз на рік заповнювати декларацію PIT-37 і подавати її до податкової служби .
Як я можу розірвати договір доручення?
Договір доручення може бути розірваний у будь-який час на вимогу підрядника або замовника. Однак, якщо в договорі передбачено термін попередження, його необхідно дотримуватися. У разі розірвання трудового договору роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові заробітну плату за відпрацьований час.
Щоб уникнути непорозумінь з цього приводу та убезпечити себе, краще попросити роботодавця підписати акт про виконання робіт. Якщо до моменту розірвання трудового договору працівник не виконає певний обсяг роботи, визначений Умовами праці, до нього можуть бути застосовані штрафні санкції .
Договір може бути розірваний у таких випадках:
розірвання договору з попередженням;
негайне розірвання договору, без зазначення строку попередження (за згодою обох сторін).
Заява про розірвання Договору повинна містити наступну інформацію:
дата, місцезнаходження;
особисті дані;
адреса;
адреса офісу;
із зазначенням номера договору, який розривається;
Зазначення причин розірвання договору;
підпис сторони, яка розриває договір.
Що повинен містити договір доручення?
Як правило, нормативні документи складаються з 2-3 сторінок і містять дуже мало інформації. Основні моменти , які слід визначити:
Сторони договору (ПІБ, юридична адреса, паспортні дані, PESEL , NIP);
обсяг робіт, які необхідно виконати (необхідно детально вказати: обсяг робіт, наявність робочих інструментів, забезпечення роботодавцем обладнанням, необхідним для виконання роботи, надання транспорту на роботу та з роботи, штрафи за невиконання робіт). відповідність умовам);
період роботи (в умові вкажіть, скільки годин на день ви повинні працювати, загальний робочий час на тиждень, місяць);
відповідальність сторін (штрафні санкції завжди накладаються роботодавцем на працівника, тому рекомендується визначити відповідальність роботодавця);
Умови розірвання договору Умови розірвання договору.
留言