Відповідно до чинного законодавства України, у разі розірвання шлюбу той із батьків, хто не залишається разом із дитиною, зобов’язаний сплачувати аліменти до досягнення нею повноліття. Якщо здається, що оформлення аліментів неможливо через виїзд за кордон або батько військовий чи безробітний, то після прочитання нашого матеріалу неодмінно виявиться, що можливо все!
Мінімальні аліменти в Україні - 2023
Аліменти вираховуються з усіх видів доходів і заробітної плати, як за основною роботою, так і за сумісництвом. З таких доходів необхідно утримати ПДФО та військовий збір.
З 1 липня 2022 року розмір аліментів збільшено відповідно до зростання прожиткового мінімуму в Україні. Відповідно до Сімейного кодексу України розмір аліментів не може бути меншим як 50 % прожиткового мінімуму для дитини залежно від її віку:
до 8 років - 2272 грн.;
від 6 до 18 років - 2833 грн.;
від 18 до 23 років – 2684 грн.
Якщо той із батьків, хто сплачує аліменти, не має грошей для сплати таких сум, то мінімальний гарантований розмір аліментів становить:
до 8 років – 1136 грн
від 6 до 18 років - 1416,50 грн
від 18 до 23 років (у разі навчання) - 1342 грн.
Не існує поняття максимального розміру аліментів. Нагадаємо, що матеріальну допомогу можуть отримати і жінки, які народили дитину в Польщі.
Способи стягнення аліментів
Існує три способи стягнення аліментів: добровільний, умовний і примусовий. Ви можете спробувати поспілкуватися з другим батьком щодо розміру щомісячного внеску. Якщо це важко зробити самостійно, варто звернутися до професіонала (юриста). Якщо боржник відмовляється врегулювати справу добровільно, справа має бути передана до суду.
На утримання дітей у примусовому порядку можуть стягуватися такі аліменти:
для неповнолітніх;
для осіб, які досягли повноліття, але продовжують навчання;
для повнолітніх дітей-інвалідів (пропонуємо також дізнатися, як отримати пенсію по інвалідності в Польщі );
для чоловіка, з яким проживає дитина до 6 років;
для вагітної жінки.
Якщо суд постановив, що ви повинні отримувати аліменти, а ви їх не отримуєте, вам необхідно подати документи до державної виконавчої служби для примусового виконання. При подачі заяви необхідно надати ухвалу суду та необхідні документи.
Як оформити аліменти онлайн?
Оформляючи аліменти, ви можете скористатися будь-яким онлайн-сервісом подачі заявок .
До заяви необхідно додати такі документи :
копія паспорта та ідентифікаційного номера;
копія свідоцтва про шлюб (якщо ви одружені з особою, яка буде сплачувати аліменти) або рішення про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано);
копія свідоцтва про народження дитини, на яку ви сплачуєте аліменти;
документи, що підтверджують, що дитина проживає з вами (посвідка на проживання).
Копії всіх документів подаються до секретаря судового засідання.
З яких коштів сплачуються аліменти?
У перелік аліментів входять:
стипендії;
компенсація за невикористану відпустку при звільненні, тільки якщо вона накопичувалася за кілька років (за рік не вираховується);
премії;
доходи від підприємницької діяльності;
допомога по безробіттю;
військові виплати.
ВАЖЛИВО! Аліменти не утримуються з лікарняних, декретних, лікарняних, вихідної допомоги, неоподатковуваної матеріальної допомоги.
Аліменти з військових в 2023 році в Україні
У період воєнного стану з армії стягуються всі види виплат на виплату аліментів:
із зарплати
додаткова винагорода;
бойові виплати.
Якщо військовослужбовець має трьох дітей, то на їх утримання можуть утримувати до 50 відсотків заробітної плати. його зарплата.
Чи повинен батько платити аліменти, якщо він офіційно не працевлаштований?
Воєнний стан не звільняє платників аліментів від їх обов'язку , навіть якщо боржник не має офіційної роботи. Після закінчення війни вам все одно доведеться сплатити несплачені суми разом із пенею.
За несплату аліментів передбачена кримінальна, адміністративна та цивільно-правова відповідальність, а також низка обмежень (наприклад, заборона на виїзд за кордон, якщо несплата тривала понад 6 місяців, заборона на керування автотранспортом, користування зброєю тощо).
Як нараховуються аліменти, якщо один із батьків працює за кордоном?
Кожен батько чи мати, які є громадянином України, зобов’язані виховувати та матеріально утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття (18 років). Особливо це може бути у випадку, якщо один із батьків проживає в іншій країні. Цей факт не звільняє їх від виконання обов'язків.
Україна є учасницею двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів та ратифікувала Конвенцію про стягнення аліментів за кордоном. Порядок стягнення аліментів визначено Інструкцією про застосування Конвенції в Україні. Це дозволяє регулювати питання, пов'язані з аліментами.
У разі стягнення аліментів з громадянина України, який проживає за кордоном, ви можете подати заяву до компетентного органу країни проживання боржника та обрати один із варіантів:
подати заяву про визнання та надання дозволу на примусове виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання про аліменти вирішено в Україні та є рішення суду);
подати позов про стягнення.
Покрокова інструкція, як отримати аліменти, якщо один з батьків за кордоном
Якщо один із батьків перебуває за кордоном для стягнення аліментів, спочатку потрібно отримати рішення українського суду. Для цього необхідно:
подати позов до українського суду;
у разі отримання рішення українського суду особа, яка видужує, може звернутися до іноземного суду про визнання та виконання рішення українського суду.
У заяві повинні бути вказані такі відомості про боржника:
повне ім'я, прізвище;
дата народження;
громадянство;
адреса проживання (вказати останні 5 років);
робоче місце;
фотографії;
місце роботи або сфера зайнятості;
матеріальне та сімейне становище, майно;
будь-яка інша інформація, яка може допомогти у розшуку боржника та виконанні заяви.
Заява надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
До заяви необхідно додати такі документи:
довідка про те, що відповідача повідомлено про дату судового засідання
копія протоколу судового засідання (або журнал судового засідання), в якому розглядалась справа про примусове стягнення аліментів;
фотографія заявника;
копія судового наказу
довідка про набрання судовим рішенням законної сили;
довідка про часткове виконання чи невиконання рішення на території України.
ВАЖЛИВО! Заява та документи подаються українською мовою з перекладом на державну мову сторони (нотаріальний переклад не потрібен), на території якої пропонується визнання та виконання рішення.
Рішення з цього питання приймається протягом 1 місяця або більше, в залежності від складності ситуації. Про хід і результати розгляду справи про стягнення аліментів Міністерство юстиції України письмово повідомляє стягувача.
Comments