top of page

Як українці впливають на розвиток ВВП Польщі

На початку війни побутувала думка, що наплив українських біженців важким тягарем лягає на польську економіку. У результаті сталося навпаки – Польща пережила вибух економічного зростання. Тоді як деякі країни переживають падіння ВВП, Польща досягла найвищого рівня зростання ВВП у першому кварталі 2023 року. Економісти пояснюють такі результати великою кількістю українських біженців, які важко працюють у Польщі та роблять свій внесок у розвиток країни.

Польська допомога українським біженцям

Через велику кількість біженців у країнах ЄС виникли численні проблеми: зростання інфляції, зростання орендної плати тощо. Країни, які прийняли біженців, були змушені збільшити державні витрати, особливо на освіту та охорону здоров'я.


З самого початку повного вторгнення Росії в Україну Польща була надійною опорою для України та мільйонів її громадян. Статус тимчасового захисту отримали близько мільйона українців і 500 тисяч дітей.


Посилаючись на базу даних PESEL, Польський фонд розвитку надав такі дані про кількість українських біженців: наприкінці 2022 року в Польщі перебувало 950 тисяч українців, які прибули після 24 лютого 2022 року, що на 400 тисяч менше, ніж влітку. За останніми даними, у Польщі проживає 1,2 мільйона українців.


У перші місяці повного вторгнення Росії в Україну уряд Польщі виділив близько 8 мільярдів злотих (1,6 мільярда євро) на пряму та непряму допомогу. Усі біженці могли залишатися та працювати в Польщі протягом 18 місяців, отримувати безкоштовний доступ до системи охорони здоров’я та щомісячну допомогу (500+) на кожну дитину .


Польща звільнила біженців від плати за проїзд у громадському транспорті в перші місяці війни, видавала дозволи на роботу, зарахувала до польських шкіл понад 50 тисяч українських дітей. Прямі фінансові витрати склали близько 3% ВВП.

 

Зростання ВВП завдяки українським біженцям

За даними економістів Credit Agricole, приплив українських біженців до Польщі сприяв зростанню ВВП на 0,4-0,5% у 2022 році. У січні 2023 року, за даними ZUS, кількість іноземців-платників податку становила 1,057 млн ​​осіб, з них найбільше – 737,7 тис. люди були українцями.


Економісти Credit Agricole припускають, що 40% біженців працездатного віку, тобто бл. людей знайшли роботу в Польщі та отримували середню мінімальну зарплату у 2022 році (2364 злотих нетто ) на місяць. За даними Мінфіну, виходячи з декларації ПДФО за 2022 рік: українські біженці в Польщі сплатили майже 1 млрд злотих податку.


Протягом 2022 року ВВП країни зріс на 4,9% у річному обчисленні. За оцінками економістів Credit Agricole, вартість додаткового попиту, створеного біженцями з України минулого року, могла коливатися від 13,4 до 17,6 млрд злотих.


Таким чином, кардинально змінилася думка поляків щодо негативного впливу великої кількості українських біженців на польську економіку. Приплив українців збільшив споживання, поповнив робочу силу та банківські вклади, сприятиме відновленню макроекономічних показників як у Польщі, так і в Україні.


 

Польський «золотий вік»

Минулого року Польща пережила швидке економічне зростання. Економісти пов'язують такі результати переважно з напливом біженців з України.


За словами професора Марціна Піотровського, економіста з Університету Козмінського, Польща стане однією з найбагатших країн світу до 2030 року, а до кінця року рівень інфляції в Польщі почне падати. За словами професора, Польща не бачила такого успіху понад 30 років, сказав Марцін Піотковський:

Це все ще наш економічний золотий вік (…) ми потроїли ВВП на душу населення. Ми є європейським лідером у цьому плані. Жодна інша європейська країна не робила цього.

Приплив іноземних інвестицій свідчить про те, що ідея про те, щоб Польща могла стати прифронтовою країною, не була реалізована. Прогнозується, що темпи зростання цін у третьому кварталі 2023 року впадуть нижче 10%.Мацей Кальвасінський, аналітик Bankier.pl , зазначив, що за офіційними даними, вперше за 40 років ВВП Польщі перевищив ВВП Китаю за один рік. Економісти ING Bank Śląski прогнозують, що ВВП Польщі у 2023 році «покращиться завдяки зниженню цін на газ як у Польщі, так і в Європі».


Якщо деякі країни фіксують падіння ВВП (Німеччина, Нідерланди), то Польща досягла найвищого рівня зростання ВВП у першому кварталі 2023 року – 3,8%. На другому місці Китай з 2,2%, а на третьому Португалія з 1,6%. За даними Євростату, у квітні цього року Польща, як і Чехія, мала найнижчий рівень безробіття в ЄС. Він склав 2,7%. Такі результати зумовлені значною кількістю громадян України, які працюють у цих країнах.


Comments


bottom of page