Пропонуємо дізнатися, які нові послуги планується запровадити в українській Дії у 2023 році, в тому числі для українських мігрантів за кордоном. Також дивіться інформацію про актуальні можливості платформи, якими українці вже можуть користуватися за кордоном.
Заплановані зміни в Дії на 2023 рік
Глава Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров, який з 2019 року займається розробкою та впровадженням електронного сервісу «Дія» в Україні, розповів РБК-Україна, які корисні нововведення чекають українців у 2023 році.
За словами очільника Міністерства цифрової трансформації, е-сервіс «Дія» створений для того, щоб держава могла якомога швидше реагувати на запити українців і надавати їм зручні та актуальні послуги. І ця основна місія платформи залишається незмінною. Тому послуги, які будуть запроваджені у 2023 році, є результатом поточних потреб громадян, а обсяг цих потреб має певну специфіку через війну, яка триває.
Так Федоров анонсував, що у 2023 році всі найпопулярніші сервіси в Україні будуть оцифровані та інтегровані з основними базовими реєстрами. Згідно з ним:
Якщо взяти 120-130 найпопулярніших послуг, тобто 90% усіх звернень громадян до держави, то цього року вони будуть оцифровані. І ми рухаємося за нашим планом.
У планах запровадити цифрове ветеранське посвідчення та спеціальні сервіси для ветеранів, а також багато інших сервісів для посадових та юридичних осіб. За словами Міністра цифрової трансформації, це має відкрити можливості для бізнесу. Наприклад, нововведення на сайті мають дозволити авторизуватися як підприємець, керівник або засновник підприємства, делегувати електронний підпис іншим особам (бухгалтерам, іншим працівникам) тощо.
Які нововведення в Дії чекають на українських мігрантів в ЄС у 2023 році?
Говорячи про розвиток цифрових сервісів «Дії», спрямованих саме на вимушених військових переселенців з України, яких зараз близько 9 мільйонів, Федоров зазначив:
Не так багато життєвих ситуацій, у яких українці за кордоном можуть скористатися Дією. Зараз ми працюємо з Міністерством закордонних справ та Міністерством юстиції, щоб забезпечити оцифрування та спрощення послуг, пов’язаних із консульствами та нотаріальними довіреностями. Ми хочемо почати запроваджувати елементи електронного нотаріату для українців за кордоном.
На практиці це означатиме спрощення комунікації між вимушеними українцями за кордоном та українськими державними органами.
Міністр також зазначив, що подальший розвиток Diiа.Biznes , який запустили у Варшаві у 2022 році для навчання українців онлайн-бізнесу.
Крім того, окремим напрямком роботи Міністерства цифрової трансформації у 2023 році має стати продовження освітніх проектів для учнів, студентів та громадян різного віку, які зараз перебувають за кордоном. Адже, як зазначив міністр:
Ми повинні цінувати українців за кордоном, щоб вони бачили, що ми дбаємо про них лише настільки, що тут є можливості для розвитку.
Відкриття рахунку в українському банку онлайн через Дію
З 9 листопада користувачі української платформи Diia мають ще одну можливість – відкрити банківський рахунок онлайн завдяки інтеграції обміну документами через платформу Diia українським Кредобанком. Відтепер через мобільний додаток Кредобанку можна завантажити українські документи з Дії та на їх основі дистанційно стати повноправним клієнтом банку.
Завдяки цьому ви можете не тільки відкрити рахунок в українському банку, а й оформити цифрову картку з безкоштовним обслуговуванням (включно з валютою в злотих та євро) і одразу почати використовувати картку для розрахунків чи отримання переказів з Польщі чи інших країн Європи кількома кліками та онлайн.
Ця функція буде особливо корисною для українців, які сьогодні перебувають за кордоном, оскільки:
дає можливість отримувати всі платежі в Польщі на картку українського банку в злотих без відкриття рахунку в польському банку;
дозволяє українським пенсіонерам, які до війни отримували пенсію поштою, але виїхали до Польщі, отримати доступ до пенсійних виплат – достатньо дистанційно відкрити рахунок у Кредобанку та змінити спосіб отримання пенсії з пошти на банк обліковий запис через портал електронних послуг Пенсійного фонду України ;
надає швидкі платежі за кордон і приймає швидкі перекази, в тому числі валютні, з Польщі та Європи (для більшості відправників перекази будуть безкоштовними ).
Щоб відкрити банківську картку онлайн, достатньо мати смартфон або планшет із встановленою Дією та дійсний закордонний або український паспорт та активний номер будь-якого українського мобільного оператора. Також необхідно встановити мобільний додаток KredoBank (з Google Play або App Store ) і зареєструватися в ньому.
Як створити е-документ про освіту через Дію
4 листопада Мінреінтеграції у своєму Telegram повідомило, що в Україні запускають новий пілотний проект на базі національної цифрової платформи Dia. Цього разу – про функцію формування та отримання документа про освіту в додатку. Зазначається, що такі електронні документи будуть повністю еквівалентними своїм паперовим аналогам, які використовуватимуться замість додаткового представлення фізичної «шкіри» та без неї.
Запровадження електронних дипломів має полегшити доступ до освіти та працевлаштування громадян, які втратили паперові документи або не можуть ними скористатися з інших причин (наприклад, через військові дії). Завдяки реалізації пілотного проекту створення та використання електронних документів про освіту кожен громадянин України, який досяг 14 років,
початкова середня освіта;
закінчення загальноосвітньої середньої школи;
професійно-технічна підготовка;
професійно-технічна освіта (довузівська);
освіта вища (вчений ступінь).
Щоб створити замовлення на формування електронного документа, потрібно лише завантажити програму та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію. Процес завантаження документів відбуватиметься автоматично на підставі замовлення особи.
У разі успішного виконання замовлення в додатку відобразяться всі дані особи, які містяться в єдиній державній електронній базі з питань освіти, у тому числі унікальний електронний ідентифікатор (QR-код). Також планується, що з наступного року можна буде подавати копії електронних документів до органів, чиї ІТ-системи підключені до цього веб-порталу.
Активні функції Дії, які можуть бути корисні українцям за кордоном
З початку повномасштабної агресії Росії в Дію постійно додаються нові функції, які можуть бути корисними як вдома, так і українцям, які виїхали за кордон. Серед них:
можливість звернення за компенсацією за зруйновані російськими окупантами квартири;
можливість набуття офіційного статусу безробітного (для громадян, які після введення воєнного стану працювали на підставі трудового договору або іншого цивільно-правового договору, але втратили роботу) та претендувати на отримання відповідних державних пільг. ;
еДекларація для підприємців, у яких закінчився термін дії дозволів та які змінили місце провадження діяльності та/або вид діяльності у зв’язку з війною (замінює 374 типи різноманітних дозволів під час воєнного стану, включно з концесіями, дозволами, довідками, довідками та заявами);
можливість отримання електронного пенсійного листка (за віком, групою чи стажем);
переклад документів на англійську мову (закордонний паспорт, водійські права, техпаспорт).
документ про реєстрацію транспортного засобу - дозволяє позичити автомобіль іншій особі;
можливість верифікації (підтвердження своїх даних) на біржі криптовалют Binance .
Найближчим часом додаток має запустити електронний сервіс для отримання дозволу на виїзд дитини за кордон – це буде перша електронна нотаріальна послуга. Завдяки цьому інструменту батьки зможуть давати згоду на виїзд дитини з України через додаток – ці дані будуть внесені в реєстр, де прикордонник зможе перевірити згоду.
Також зауважимо, що навіть перебуваючи за кордоном, українці можуть підтримати українську армію пожертвами через Дію, а також допомогти українській економіці пережити війну, інвестуючи у військові облігації, які також можна оформити через додаток.
Використання українського додатку Дія за кордоном
Нагадаємо, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №910 від 16 серпня 2022 року громадяни України можуть використовувати е-документи та інші персональні дані, сформовані в Dia не лише в країні, а й у державні установи в інших країнах, де дбають про захист персональних даних. На сьогоднішній день платформа прийнята в 58 країнах, включаючи:
Австралія
Азербайджанська Республіка
Аргентинська Республіка
Буркіна Фасо
Велике Герцогство Люксембург
Грецька Республіка
Грузія
Держава Ізраїль
Ірландія
Ісламська Республіка Мавританія
Сполучені Штати Америки
Канада
Князівство Андорра
Князівство Ліхтенштейн
Князівство Монако
Велике Герцогство Люксембург
Велике Герцогство Люксембург
Марокканське королівство
Королівство Бельгія
Республіка КосовоНідерланди
Нова Зеландія
Об'єднані Арабські Емірати
Республіка Молдова
Республіка Австрія
Словацька Республіка
Республіка Болгарія
Республіка Боснія і Герцеговина
Естонська Республіка
Республіка Ісландія
Кабо-Верде
Республіка Кіпр
Республіка Мальта
Республіка Молдова
Республіка Польща
Республіка Сан-Марино
Республіка Хорватія
Республіка Чорногорія
Румунія
Словацька Республіка
Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
Сполучені Штати Америки
Східна Республіка Уругвай
Турецька Республіка
Угорщина
Федеративна Республіка Німеччина
Республіка Фінляндія
Французька Республіка
Чехія
Швейцарська Конфедерація
Зазначимо, що українці не зможуть передавати свої персональні дані до установ тих країн, які визнані українським парламентом державою-агресором або державою-окупантом. Дані українців також не зможуть використовувати ті країни, які перебувають у митних і військових союзах з державою-агресором.
.
Водійське посвідчення та техпаспорт від Dia в додатку mObywatel
Важливим кроком до розширення географії та функціональності української Дії стало створення спільного цифрового простору національного додатку з польською версією аналогічного додатку mObywatel.
В результаті інтеграції цих електронних інструментів було створено унікальну платформу для громадян України, які зараз проживають у Польщі – Diia.pl , яка, серед іншого, стала цифровою посвідкою на проживання для українських біженців. Варто зазначити, що такий експеримент – обмін цифровими документами між країнами – є першим у світовій практиці. Таким чином, можна сказати, що Польща та Україна створюють нові тренди у глобальній цифровізації.
Одним із вимірних практичних ефектів міждержавного обміну документами в мобільних додатках має стати можливість для громадян України, які зараз перебувають у Польщі, надсилати водійські права та техпаспорт транспортного засобу в польський додаток з українською Дією. За словами польського міністра, процес передачі документів з однієї заяви в іншу готовий, але залишилося вирішити деякі законодавчі моменти. Спочатку нова функція має запрацювати до кінця року.
Comments