top of page

Як продати чи купити автомобіль на українських номерах у Польщі?

Після повномасштабного російського вторгнення та початку бойових дій в Україні мільйони українців залишили свої домівки та виїхали за кордон, насамперед до Польщі. Водночас багато громадян України тікали від війни на власних автомобілях. Чи можуть українці тепер продавати свої авто на українських номерах у Польщі і як це зробити?Чи можна продати авто на українській реєстрації в Польщі?


За словами юристів порталу ukraina.interventionprawna.pl , продаж зареєстрованого в Україні автомобіля в Польщі цілком можливий. Однак, здійснюючи продаж, слід пам’ятати про деякі речі.


По-перше, нормативи в Україні не вимагають техогляду автомобілів до 3,5 тонн. Це означає, що український автомобіль у Польщі має пройти техогляд за польськими стандартами. Лише після цього польський покупець автомобіля зможе зареєструвати його після покупки. Варто нагадати, що якщо автомобіль перебуває на території Республіки Польща (або будь-якої країни Європейського Союзу) менше 6 місяців, власник не зобов’язаний реєструвати українське авто за кордоном. Але якщо ви перебуваєте в країні ЄС більше шести місяців, ви зобов’язанізареєструвати автомобіль в країні довгострокового/постійного проживання.


Загалом продаж автомобіля з українською реєстрацією в Польщі не є дуже складним процесом, але все ж є певні процедури та формальності, які необхідно виконати, щоб угода відповідала місцевим нормам. 


Як купити автомобіль на українських номерах у Польщі?


Придбати автомобіль на українських номерах також можна в Польщі. Справа в тому, що багато українців, які приїжджають до Польщі, продають свої машини. Тому, якщо ви купуєте автомобіль на українських номерах у Польщі, зверніть увагу на наступну інформацію про продавця:

 1. Ім'я та прізвище.

 2. Адреса проживання та реєстрації.

 3. номер PESEL або інший ідентифікаційний код.

 4. Номер та серія паспорта, а також інформація про те, ким і коли виданий документ.

 5. Дата та місце підписання умов.

 6. Вартість автомобіля в письмовій та цифровій формі.

 7. Дані про марку, колір, модель, рік випуску, реєстраційний номер, VIN номер і поточний пробіг автомобіля.

Ви також повинні надати:

 • реєстраційний документ на транспортний засіб,

 • реєстраційний документ на транспортний засіб

 • ключі,

 • підтвердження дійсного полісу страхування відповідальності.


 

Як продати авто на українських номерах у Польщі?


Загальна покрокова процедура продажу автомобіля на українській реєстрації для громадянина України така:

 1. Знайти покупця і домовитися з ним про вартість автомобіля.

 2. Скласти та підписати договір купівлі-продажу автомобіля з покупцем.

 3. Зібрати гроші та передати автомобіль покупцеві разом із усіма документами та страхуванням відповідальності.

 4. Повідомте свого страховика про продаж транспортного засобу (ст. 32(1) Закону про обов’язкове страхування, Фонд гарантій страхування та Бюро автомобільних страховиків Польщі).

 5. Повідомити Сервісний центр МВС України про продаж транспортного засобу.

 6. Повідомте Департамент транспорту, де зареєстровано транспортний засіб (стаття 78(2)(1) Закону від 20 червня 1997 року – Закон про дорожній рух).

Юристи рекомендують складати договір купівлі-продажу двома мовними версіями – польською та українською. Це дозволить уникнути подальших проблем і непорозумінь з покупцем. Зверніть увагу, що в документі повинні бути вказані точні дані обох сторін.


Також слід пам’ятати, що громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року та перебувають тут недовго (менше 6 місяців), не зобов’язані звертатися до Департаменту зв’язку Польщі для продажу автомобіля з українською реєстрацією на території. Республіки Польща.


Досить підписати з покупцем договір купівлі-продажу, повідомити про продаж свого страховика (якщо ви їздили на авто в Польщі на підставі короткострокового страхування цивільної відповідальності або Зеленої карти), а також надати відповідну інформацію про зміну власника до Міністерства внутрішніх справ України.


Якщо ви перебуваєте на території Республіки Польща довше і зареєстрували свій автомобіль у Департаменті транспорту, ви також повинні повідомити його про продаж автомобіля.


 


Як повідомити страховика та МВС про продаж авто на українській реєстрації?

Після підписання договору купівлі-продажу автомобіля у продавця є 14 днів, щоб повідомити про це страхову компанію. Вирушаючи до страховика, найкраще взяти з собою договір купівлі-продажу транспортного засобу, оскільки вам потрібно буде надати деякі відомості про покупця автомобіля:

 • ім'я та прізвище

 • адреса;

 • ПЕСЕЛ .

Якщо покупець є юридичною особою, вам знадобиться юридична адреса та номер NIP/KRS. Що стосується інформування МВС України, то подати заявку на продаж транспортного засобу можна через офіційний сайт служби.


 

Як повідомити про продаж авто на українських номерах у Департамент комунікації?


Уряд встановив 30-денний термін для повідомлення Департаменту транспорту про зміну власника транспортного засобу. Саме в цей період продавець повинен звернутися до повіту чи старости, де зареєстрований транспортний засіб. Крім особистого візиту до відділу комунікацій, повідомити про продаж автомобіля можна, надіславши заяву поштою, а саме надіславши документи рекомендованим листом з повідомленням до Управління з адміністративно-господарських справ.


Також можна подати заяву до відділу комунікації через портал електронних послуг міста (за допомогою довіреного профілю) або за допомогою послуг на платформі ePUAP. Якщо ви плануєте подати заявку особисто, не забудьте взяти з собою документ, що посвідчує особу. Також зауважте, що якщо транспортний засіб є спільною власністю, необхідна присутність усіх співвласників або довіреності від них.


Незалежно від обраного способу повідомлення Департаменту транспорту про продаж транспортного засобу, заповнена та підписана форма Повідомлення про продаж транспортного засобу / Повідомлення про продаж зареєстрованого транспортного засобу (форму можна отримати в офісі або завантажити з веб-сайт) має супроводжуватися кількома додатковими документами:

 • згода на обробку персональних даних;

 • документ, на підставі якого було продано автомобіль (наприклад, договір купівлі-продажу, рахунок-фактура);

 • документ, що посвідчує особу іноземця (громадянина України);

 • документ, що підтверджує легальне тимчасове перебування іноземця (громадянина України) на території Польщі.


 

Що станеться, якщо я не повідомлю органи влади про те, що я продав свій автомобіль?Повідомлення відповідних органів - Управління транспорту, страхової компанії та Міністерства внутрішніх справ - про продаж автомобіля слід проводити з великою обережністю.


По-перше, зараз існує штраф у розмірі 200-1000 злотих за неповідомлення про продаж автомобіля в Управління зв’язку протягом 30 днів після угоди. Але справа навіть не в фінансовому штрафі за недотримання закону.


Ви повинні усвідомлювати, що вчасно повідомивши відповідні органи про зміну власника автомобіля, Ви захищаєте власні інтереси та звільняєтеся від подальшої відповідальності за транспортний засіб.


Повідомивши всіх належним чином, ви не отримаєте штраф, якщо новий власник вашого транспортного засобу перевищить обмеження швидкості, і ви уникнете контакту з поліцією, якщо ваш автомобіль буде використано для якогось злочину.
10 переглядів

Kommentare


bottom of page