top of page

Як отримати соціальне житло в Польщі українцям у 2023 році?

Багато людей відчувають труднощі з оплатою квартири в Польщі. Проте для таких випадків у Польщі є муніципальні чи соціальні квартири, які коштують досить дешево. Що це за квартири, хто на них може претендувати та – розповімо у статті.
Муніципальне та соціальне житло в Польщі

Муніципальні квартири в Польщі - це квартири, які надаються людям, які опинилися в складній життєвій ситуації. Такі квартири надає комуна. Як правило, державне житло виділяють бездомним або малозабезпеченим.

У Польщі є три види муніципального житла :

 • Соціальне житло є найдешевшим видом житла, що надається муніципалітетом. Часто вони досить низької якості. Цей вид житла не дуже популярний у Польщі.

 • Комунальні квартири - це квартири, які можна знімати всією сім'єю або навіть передати у спадок. Такі квартири якісніші за соціальне.

 • Квартири під ремонт – це квартири, в яких наймачеві пропонують зробити ремонт за свій рахунок, а натомість він буде звільнений від орендної плати.

Кожен із цих варіантів має свої переваги та недоліки. Однак цей вид оренди значно дешевший за ринок нерухомості. Такі квартири часто знаходяться в старих будинках. Але навіть якщо стандарти низькі, вони повинні відповідати певним вимогам. Це:

 1. Технічний стан повинен відповідати вимогам придатної для проживання квартири.

 2. Площа кімнати на одну людину повинна бути не менше 5 квадратних метрів.

 3. Орендна плата за житлове приміщення не повинна перевищувати половини найнижчої орендної плати, що діє в житловому фонді комуни.

 

Хто може претендувати на соціальне житло в Польщі

На муніципальну квартиру в Польщі можуть претендувати як громадяни Польщі, так і іноземці, в тому числі українці . Основні критерії однакові для всіх:

 1. Статус безробітного або довідка про низькі доходи.

 2. Немає можливості жити в іншому місці.

Вимоги можуть дещо відрізнятися залежно від муніципалітету. Тому уточнювати це питання варто безпосередньо за місцем проживання. Перш за все, право на отримання соціального житла мають такі особи:

 • Вагітні жінки та сім'ї з дітьми.

 • Мешканці запланованих до знесення будинків.

 • Інваліди та недієздатні особи та особи, які їх замінюють.

 • Лежачі люди.

 • Пенсіонери і пенсіонери.

 • Безробітний .

Як уже було сказано, на такі квартири можуть претендувати і іноземці. Але в цьому випадку потрібно:

 1. Підтвердьте свої доходи в Польщі за останні три місяці.

 2. Ви скасували картку , дочекайтеся рішення щодо картки або

 3. Мати карту постійного проживання або карту резидента ЄС.

 

Комунальне та соціальне житло для українців у Польщі

Варто зазначити, що українські біженці, які проживають у Польщі, можуть розраховувати на муніципальне житло. Однак це можливо не в усіх воєводствах. Зазвичай такі квартири шукають благодійні організації . Наразі подати заявку на отримання соціального житла можна за адресою:

 • Варшава – ви можете цілодобово зателефонувати на україномовну гарячу лінію Українського дому за номером 727805764 або повідомити про потребу у житлі, заповнивши відповідну форму ;

 • Катовіце – звернутися за допомогою можна за телефоном довідкового офісу 327378787 , який надає інформацію та допомогу в розміщенні, у разі труднощів з додзвоном скористайтеся додатковим номером 539696888 ;

 • Лодзь – усі, хто приїжджає до міста і потребує житла, можуть звернутися за допомогою у пошуку житла з 8 до 20 години за телефоном 426385995 або за другим номером 426641081 ;

 • Люблін – бажаючі знайти житло в місті повинні дзвонити за цим номером 533391569 ;

 • Ополе – є цілодобова телефонна допомога, з якою можна зв’язатися за телефоном 881320160 або іншим номером телефону 881320165 ;

 • Зелена Гура – ​​можна звернутися на гарячу лінію міста 8697662349 .

Крім того, з липня 2023 року соціальне житло для українців надається :

 1. Ґміна Кельце – це проект МІАУ – Інтеграційне та активаційне житло для українців.

 2. Ґміна Окса – це проект соціального житла для біженців війни з України в Ґміні Окса.

 3. Асоціація «Арка Надії».

Час від часу житло для українців шукають і інші благодійні організації. Тому слід уважно стежити за їх діяльністю.

 

Програма соціальної оренди для українців від Habitat for Humanity Poland


Habitat for Humanity Poland у співпраці з IOM Polska реалізує програму соціальної оренди квартир у Польщі для родин з України , які втекли від війни. Модель соціальної оренди надає допомогу в пошуку доступного орендованого житла та виступає посередником між орендодавцями та людьми, які втратили житло або мають низький дохід. Участь у програмі та отримання квартири на умовах соціального найму можуть отримати громадяни України, які відповідають таким вимогам:

 • мати документи, що підтверджують перетин кордону після 24 лютого 2022 року;

 • проживали та виїхали з території, безпосередньо постраждалої від бойових дій (співробітники організації орієнтуються за картою бойових дій, яка створюється та оновлюється на основі загальнодоступної інформації);

 • одинока мати (батько, опікун) з дитиною (дітьми) або сім'я з кількох осіб, або особа, яка потребує постійної підтримки, з опікуном, який їх утримує;

 • наявність здатності та бажання працювати або виконувати роботу (підтверджується заявою учасника або пред’явленням трудового договору/контракту на конкретну роботу/іншого документа, що підтверджує заробіток);

 • заявити про бажання залишитися в Польщі мінімум 3 місяці.

У деяких випадках допомогою можуть скористатися також люди, які не відповідають вищезазначеним критеріям (наприклад, не можуть працювати), але перебувають у складній життєвій ситуації через вік, стан здоров’я тощо.


Тому кожен випадок оцінюється індивідуально. Порядок надходження заявок визначає наявність квартир.

Учасник програми отримує 2 пропозиції квартир на вибір. Договір суборенди укладається на термін від 6 до 12 місяців. Щоб приєднатися до проекту, необхідно пройти спеціальне опитування .


Також Habitat for Humanity Poland запустила гарячу лінію для українців , де консультують щодо оренди квартири . Лінія надає консультації як шукачам квартир, так і власникам нерухомості. Щоб отримати допомогу, телефонуйте за номером +48 799 351 115 з понеділка по п’ятницю (8:00-19:00). Фахівці Фонду володіють українською, польською та англійською мовами та зможуть відповісти на ваші запитання.


 

Як зняти муніципальну квартиру в Польщі

Щоб орендувати муніципальну квартиру, зверніться до комуни, де ви проживаєте . Однак пам’ятайте наступне:

 1. Людина, яка претендує на муніципальну квартиру, не має великого вибору. Зазвичай їй пропонують три варіанти, і якщо жоден із них не підходить, її заявку на міське житло відхиляють.

 2. Подача заяви не означає надання квартири. Після того, як заявник подасть усі необхідні документи до муніципалітету, він чи вона буде внесено до списку очікування.

 3. Час очікування зазвичай становить кілька місяців, але в деяких випадках може знадобитися більше часу. Все залежить від черги та комуни.

 4. На соціальне житло не можуть претендувати іноземці, які перебувають у Польщі в безвізовому режимі, або ті, у яких закінчується легальний дозвіл на проживання.

 

Які документи потрібні для оренди соціальної квартири в Польщі?

Для оренди соціальної квартири необхідно підготувати наступні документи:

 • Заява про укладення договору оренди приміщення соціальної сфери.

 • Інформація про ваші доходи за останні три місяці та членів сім'ї.

 • Довідка з міського чи районного відділу про останнє місце проживання заявника та членів його сім’ї.

У процесі подання заявки можуть знадобитися додаткові документи. Однак, якщо виникне необхідність, вас повідомлять особисто.


 

Як довго доступні муніципальні квартири в Польщі?

Варто пам'ятати, що, як правило, муніципальні квартири здаються на чітко визначений термін . Однак терміни можуть відрізнятися в залежності від обставин і типу квартири. Тому терміни поділяються наступним чином:

 • Соціальне житло – від 3 до 5 років або доки не відпадуть поважні причини орендувати таке житло.

 • Муніципальна квартира - термін оренди не обмежений у часі, а право оренди може передаватися у спадок. Вас можуть виселити з такої квартири, якщо у мешканця є заборгованість за комунальні послуги.

 • Квартира під ремонт – на період, протягом якого будуть проводитися ремонтні роботи.

Також варто звернути увагу на наступні моменти:

 1. Ви можете продовжити термін проживання в соціальному житлі, якщо у вас є для цього вагомі причини.

 2. Вас можуть виселити з вашого будинку без попередження, якщо ви придбали право власності на іншу нерухомість і можете нею користуватися.

 3. На відміну від державного житла, право оренди соціального житла не передається у спадок.

 4. Якщо сім'я орендує соціальне житло і голова сім'ї помирає, члени сім'ї повинні надати муніципалітету інформацію про свої доходи та підтвердити, що вони відповідають критеріям для оренди такого житла.


 

Чи можу я купити муніципальну квартиру в Польщі?

Однією з переваг державного житла є те, що його можна викупити . Для цього потрібно переконатися, що муніципалітет планує продати нерухомість. Якщо так, дотримуйтеся наведеного нижче алгоритму:

Ми запрошуємо вас приєднатися до нашого каналу Telegram , нашої сторінки Facebook та нашої сторінки Instagram , щоб бути в курсі останніх новин та подій.

 1. Написати заяву про намір придбати нерухомість.

 2. Підтвердьте відсутність боргу за комунальні послуги.

Пріоритет при продажу таких квартир мають орендарі. Однак у деяких випадках придбати нерухомість можуть навіть люди, які ніколи не проживали в ній. Як правило, муніципальні квартири коштують значно дешевше квартир на ринку нерухомості.

У багатьох випадках можливий також викуп приміщення після проведення ремонтних робіт. Наявність такої можливості потрібно уточнювати в комуні, яка надала нам приміщення.

55 переглядів

コメント


bottom of page