top of page

Як знайти польське коріння для Karta Polaka

Найпростіший спосіб отримати Карту поляка – документально підтвердити своє польське коріння. Знайти такі документи нелегко, але можливо. Ми пояснюємо, як це можна зробити.

З чого почати пошуки польського коріння?


Перше, що потрібно зробити, щоб знайти своє польське коріння, це поговорити з батьками, дідусями та бабусями. Іноді ми не знаємо про походження просто тому, що не цікавилися, хоча старші родичі пам’ятають багато інформації. Крім того, не нехтуйте далекими родичами - можливо, у них зберігається необхідна інформація. Також корисно розібрати сімейні документи, які збереглися.Щоб отримати Карту поляка , потрібно шукати лише ті документи, які вказують на національність предків. Досить підтвердити національність одного з батьків, бабусі чи дідуся. Що стосується прадідів, то вам потрібно буде підтвердити польське громадянство двох з них.


Звертаємо вашу увагу, що згідно зі змінами до Закону від 2017 року громадянство родича не є підставою для отримання Карти поляка: для цього важливою є документально підтверджена національність. Інформацію найкраще шукати за 1917-1950 роки.


Справа в тому, що в 1917 році в документах стали вказувати національність. Але вже з 1950 р. етнічні поляки в СРСР почали реєструватися українцями, згодом репресії щодо перших значно посилилися. Дізнайтеся, скільки українців сьогодні проживає в Польщі. 

Де я можу розмістити інформацію про своє громадянство?


Коли пошук інформації в сімейних документах не дає результатів або знайдених доказів недостатньо, люди починають звертатися до державних архівів. Але це не завжди гарна ідея.Пошук документів в ЗАГСі


Спочатку паспорти, документи про народження і смерть, шлюб, розірвання шлюбу та інші акти цивільного права зберігаються в органах РАЦС за місцем народження: в Україні – 75 років, у Польщі – 10,0 років. Тому, якщо ваш предок жив у той час, є сенс спочатку звернутися до відділів РАГСу. Звертаємо Вашу увагу, що заяву до відділу реєстрації актів цивільного стану (УЗГ) необхідно подавати лише польською мовою.Пошук в архіві документів

Якщо вам потрібні більш старі документи, вам слід звернутися до архіву . Ситуація в цьому випадку може бути невтішною – велика кількість даних в Україні безслідно знищена. У Польщі ситуація з архівами дещо простіша. Але, наприклад, величезний архів з документами з різних територій згорів під час Варшавського повстання. Тому будьте готові до тривалих, не завжди успішних пошуків.


Перш за все, зверніться до тих архівів, які знаходяться за місцем проживання вашого предка. Якщо відповідь установи була невтішною, це не означає, що документів немає – цілком можливо, що вони зберігаються в іншому місті. Наприклад, у Житомирському державному архіві зберігається інформація про Волинську область. Порадьтеся з працівниками архіву, в якому місті продовжити пошуки коренів ваших предків.
Пошук церковних записів

Іншою інституцією, яка може дуже допомогти у пошуках польського коріння, є Католицька Церква . Раніше він часто виконував роль РАЦСу та реєстрував різні ніші акти. Крім того, він часто містить значно більше інформації, ніж у документах державних установ: у деяких католицьких шлюбних документах можна знайти імена батьків новоспеченого подружжя, рід діяльності, вік та інші подробиці. Індикатори варто шукати і на різних мовах - можуть бути написані російською, українською, польською, німецькою. Крім католицького можна перевірити православний, іудейський, протестантський та інші показники, адже все залежить від того, яка конфесія передок.Судові документи

Варто пам’ятати, що судові документи можуть бути дуже інформативними, особливо якщо предок був репресований через приналежність до польської нації. Тоді у дзвінку буде вказана національність «поляка». Такого документа має бути достатньо для отримання Карти поляка.


Крім того, інформація про національність може бути зафіксована в документах, що стосуються депортації, переслідування за національною ознакою, військової служби, ідентифікаційних картках і довідках з університетів чи шкіл, свідоцтвах про хрещення. 

Яку інформацію потрібно зібрати, щоб подати запит на архівування?


Щоб звернення до архіву було максимально ефективним, заява має бути максимально конкретною : потрібно знати точне ім’я предка, дату народження (або хоча б приблизні межі), смерті, одруження, реєстрація дітей, місце(-а) проживання. Інформація про арешти та судові процеси, рід діяльності, зміну імені та інші деталі також можуть значно звузити пошук.Куди ще я можу піти?

В Інтернеті є багато ресурсів, які містять оцифровані архіви або інформацію про те, в якому архіві шукати інформацію. Можна почати з сайту Державного архіву в Польщі чи української бази даних жертв репресій. Він може містити інформацію про національність, місце і рік народження та проживання, обліковий номер. Таким чином ви можете підтвердити, що документ про ваше польське коріння дійсно існує, і самі зрозуміти, де його шукати.


Самостійний пошук - не єдиний варіант. Є багато компаній і людей , які допомагають знайти польське коріння. Вони можуть значно полегшити роботу, тому що вони ведуться в роботі архіву, знають, як правильно подавати заявки, знають, де і в кого шукати інформацію. Іноді найкращою ідеєю є звернення до професіонала, особливо якщо ваші пошуки зайшли в глухий кут.Чому відмовили у Карті поляка?

У Карті поляка можуть відмовити з кількох причин. Перша з них – підроблені документи про польських предків. Якщо експертиза покаже, що ваш документ підроблений, вам можуть відмовити у Карті поляка, а якщо ви її вже отримали, то мають право її конфіскувати.


Якщо ваші предки були репатрійовані з Польщі в Україну (чи іншу республіку СРСР) між 1944 і 1957 роками за угодою про обмін населенням, вам майже напевно буде відмовлено в польському громадянстві, навіть якщо ваш родич був поляком за національністю.

9 переглядів

Comments


bottom of page