Трудовий договір дає працівникам гарантію безпечної роботи в Польщі, особливо іноземцям. Цей документ має свою специфіку. З нашої статті ви дізнаєтеся, як оформити договір, що має бути в документі і які переваги і недоліки має трудовий договір.
Трудовий договір – що це таке в Польщі?
Основним видом трудового договору, який має спеціальну форму, передбачену Кодексом законів про працю Польщі, є трудовий договір. Відповідно до закону, кожен працівник у Польщі зобов’язаний укласти трудовий договір. За відсутності такої угоди працевлаштування є незаконним і карається штрафами.
При працевлаштуванні (особливо іноземців) роботодавці часто віддають перевагу укладенню договорів доручення та договорів на конкретну роботу, оскільки вони не відповідають трудовому законодавству, а отже, не передбачають повної матеріальної відповідальності роботодавця.
Юридично зареєстровано :
Трудовий договір вважається укладеним, якщо доручена робота виконується на робочому місці, своєчасно, під керівництвом роботодавця.
Якщо робота виконується відповідно до умов, зазначених у розд 1, трудовий договір не може бути замінений одним із цивільно-правових договорів (договір доручення або договір підряду).
Переваги та недоліки роботи за трудовим договором
Трудовий договір є найвигіднішим договором для працівників, оскільки передбачає повний соціальний пакет.
Обов'язкові положення та пільги Умови працевлаштування
Обов’язкові пункти та водночас переваги (які можуть бути змінені в контракті лише на краще), які передбачає трудовий договір:
відпустка оплачується (21-16 днів на рік, в залежності від стажу);
виплата допомоги по хворобі ;
враховується стаж ;
право на відпустку по вагітності та пологах (мінімум 14 тижнів);
право на відпустку по догляду за дитиною (2-6 тижнів);
заробітна плата – не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати ;
соціальна безпека;
пенсія ;
Страхування НЗОК (безкоштовне медичне обслуговування);
Платежі ZUS .
Недоліки Умови працевлаштування
Недоліками умов працевлаштування є:
великий перелік соціальних виплат, які утримуються із заробітної плати працівника на користь бюджету та фондів, на відміну від роботи за договором доручення чи за конкретним трудовим договором, де чиста винагорода є вищою ;
неможливість працювати понаднормово при виконанні роботи за трудовим договором.
Відмінності між трудовим договором, договором доручення та договором про конкретні завдання
При виконанні робіт, передбачених Положенням про працю, необхідно дотримуватись вимог КЗпП, а при виконанні цивільно-правового договору (Обов'язкового договору або Договору підряду) - Цивільного кодексу.
Відмінності трудового договору від договору доручення та договору підряду :
Трудовий договір повинен містити конкретні відомості, такі як назва посади, обсяг відповідальності, місце і час роботи, зміст документа регулюється положеннями законодавчого кодексу; Договір доручення і договір підряду не обов'язково укладаються в письмовій формі, а Цивільний кодекс не визначає, які положення повинні бути включені в документ.
Роботодавець визначає місце роботи працівника і робить відповідний запис у документі, а при роботі за договором доручення або договором про виконання певної роботи працівник не прив’язаний до місця роботи і не зобов’язаний дотримуватися певного графіка роботи.
Працюючи за трудовим договором, працівник повинен виконувати розпорядження керівництва; при роботі за договором доручення або за договором підряду особа не зобов'язана виконувати додаткову роботу.
У випадку роботи за договором доручення або договором про виконання певної роботи ви не маєте права на оплачувану відпустку , на відміну від роботи за трудовим договором (21 день відпустки на рік).
Вагітні, інваліди та працівниці передпенсійного віку, які працюють за трудовим договором, підлягають особливому захисту від звільнення , на відміну від осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами.
Працівник, прийнятий на роботу за трудовим або дорученим договором, відповідає за шкоду, заподіяну третім особам; Матеріальна відповідальність працівника, прийнятого за трудовим договором, обмежена.
Відповідно до Закону про соціальне страхування Польщі трудовий договір завжди був підставою для соціального страхування; За цивільно-правовими договорами внески ZUS не сплачуються, якщо працівник молодший 26 років .
Оподаткування працівника, який працює в Польщі на підставі дозволу на роботу
Сума податку є однаковою для всіх типів трудових договорів і щомісяця вираховується з вашої валової зарплати . Розрахунок податків із заробітної плати в Польщі:
9,76% – пенсійний фонд (обов’язковий платіж);
7,77% – медичне страхування;
1,5% – можлива втрата дієздатності;
6,63% – податок на прибуток;
2,45% – окрема медична страховка, яка оформляється за згодою обох сторін за трудовим договором.
важливо! З 1 січня 2023 року працівники, які працюють за трудовим договором, мають можливість щомісяця отримувати більшу частину заробітної плати замість повернення податку після подання декларації з ПДФО . Заяву про нестягнення авансів ПДФО повинен подати роботодавець.
Які бувають види трудових договорів?
Існують такі види умов працевлаштування :
на випробувальний термін;
на визначений період часу;
для конкретного обсягу робіт;
на невизначений термін.
Контракт на випробувальний термін підписується, коли роботодавець і працівник хочуть переконатися, що вони можуть співпрацювати один з одним. Роботодавець хоче побачити, як працівник виконує свої обов'язки і чи має він достатній досвід. Термін дії такої умови – до трьох місяців. Договір не може бути продовжений, але може бути укладено новий договір за згодою обох сторін.
Строковий трудовий договір є найпопулярнішим видом договору серед українських працівників. Термін дії вказується в договорі і може бути подовжений двічі. Після чергового продовження договір стає дійсним на невизначений термін. Договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін, якщо інші умови не передбачені самим документом.
Договір підряду на конкретну роботу укладається, коли неможливо визначити строк виконання роботи. Термін дії такого договору закінчується в момент виконання працівником певного обсягу робіт.
Роботодавці не завжди готові укладати трудові договори з іноземцями на невизначений термін. Строк дії такого договору є необмеженим і може бути розірваний за взаємною згодою сторін.
Що має бути зазначено в трудовому договорі
Трудовий договір укладається в письмовій формі і підписується обома сторонами: роботодавцем і працівником. Документ повинен бути оформлений не пізніше першого робочого дня. Робота без трудового договору та випробувальні дні без винагороди є порушенням законодавства .
Документ повинен містити :
особисті дані працівника та роботодавця;
вид договору (на випробувальний термін, на визначений строк, на певний обсяг робіт, на невизначений термін);
термін дії (при безстроковому вказується лише дата початку роботи);
умови праці (робоче місце, режим роботи, відпустки тощо);
Оплата праці (повна фіксована, брутто, не може бути нижчою від мінімально допустимого законодавством).
Також бажано, щоб серед умов були такі: страхування (медичне та соціальне), внески, умови дострокового розірвання договору, оплачувана відпустка (не менше 21 дня на рік).
Як змінити або розірвати умови договору Умови найму
Якщо обидві сторони погоджуються змінити умови найму, роботодавець і працівник можуть обговорити параметри, які вони бажають змінити. Є два способи вирішення цієї ситуації:
укладення нового договору;
складання додаткового документа із зазначенням того, які параметри були змінені.
Коли роботодавець самостійно приймає рішення про зміну договору, він зобов’язаний повідомити працівника про зміни та дату набрання ними чинності. Якщо особа не погоджується зі змінами Умов найму, вона має право відмовитися від договору, в такому випадку договір припиняється.
Найпростіше розірвати трудовий договір за згодою обох сторін. Вони мають підписати спеціальний документ, і договір розривається. У деяких випадках умови розірвання договору обговорюються на стадії його підготовки. Якщо домовитися неможливо, кожна сторона має право звернутися до суду з трудових спорів і чекати його рішення.
Comments