top of page

Що святкують у Польщі: Хеловін чи День усіх святих?

Хеллоуїн і День усіх святих — це два різні свята, які збігаються в один день. У Польщі кожне з цих свят має своїх шанувальників. Тож давайте розглянемо, що саме святкують у Польщі та яких традицій тут дотримуються.День усіх святих і Хеловін у Польщі


В останні десятиліття багато західних країн відзначають Хелловін , який припадає на ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Молодь одягається в страшні костюми і грає на вулицях, роздаючи дітям цукерки, а міста прикрашають свічками і гарбузами. Польща не є винятком – те саме можна спостерігати і тут. Треба, однак, визнати, що в Польщі ці святкування дещо скромніші, ніж, наприклад, у Великобританії, Канаді чи США.


Це легко пояснити, адже поляки – одна з найбільш релігійних націй Європи. Згідно з опитуваннями, приблизно 86,9% громадян Польщі вважають себе католиками. А 1 листопада католики відзначають День усіх святих, а наступного дня – День помилу душ. Отже, що таке 31 жовтня в Польщі і як святкують перший день листопада ?


 

Хеловін у Польщі: звідки він походить і як його святкують?


Хеллоуїн - ніч перед Днем усіх святих . Згідно з легендою свята, цього дня вся нечисть сходить на землю і ходить між людьми. Насправді Хелловін – це не просто розвага, а справжня мозаїка традицій, які сягають давніх кельтів, римлян і християн.


Історія Хелловіну


Хелловін походить від вірувань кельтів , які святкували настання Нового року в ніч на 1 листопада, перехід від літа до зими, дня до ночі і, в символічному значенні, від життя до смерті. За їхніми віруваннями, 31 жовтня на землю поверталися душі померлих, а з ними й уся нечисть (біси та відьми). У той час як жерці-друїди проводили ритуали і приносили жертви, прості люди одягали маскарадні костюми, щоб відлякати злих духів. Це свято називалося Самайн (ірландською – листопад).


Пізніше, коли кельтські землі були завойовані римлянами, вони додали до свята свої релігійні традиції. Таким чином Самайн поєднав два римських свята - Фералію (різновид поминання померлих) і свято богині плодів і дерев Помони (Яблуні).


Цікаво, що назва Хелловін має християнське походження . Зрештою, меса всіх святих у народі називалася Allhallowmas, а ніч перед святом називалася All Hallows Eve, що в просторіччі було скорочено до Хелловіну.Символіка Хелловіна


Символіка свята також тісно пов'язана з давніми легендами. Згідно з ірландськими легендами, одного разу п'яниця Джек зумів обдурити диявола, змусивши його залізти на дерево і пообіцявши не забирати його душу.


Таким чином Джек врятував свою душу від пекла, але не потрапив у царство небесне. Натомість після смерті він отримав замість очей два палаючих вуглини, щоб відлякати диявола. Таким чином, гарбуз зі свічкою всередині, також відомий як «Ліхтар Джека» або «Ліхтар Джека» , став символом, призначеним для відлякування злих духів від дому.Як святкують Геловін у Польщі


Сучасні традиції Хелловіна вперше виникли в США . Сьогоднішній вечір, 1 листопада, перетворився на грандіозний маскарад, де діти та дорослі офіційно мають змогу вбратися в різноманітні костюми нечисті та весело провести час.


Ми запрошуємо вас приєднатися до нашого каналу Telegram , нашої сторінки Facebook та нашої сторінки Instagram , щоб бути в курсі останніх новин та подій.

Багато людей, особливо молодь, люблять одягатися в страшні костюми, різати гарбуза і відвідувати тематичні вечірки на дискотеках і клубах .


Як і День святого Валентина , Хелловін досить комерціалізований: роздрібні магазини заробляють хороші гроші, продаючи гарбузи, сувеніри та костюми на Хелловін, а також продаючи карамелізовані яблука, популярну їжу на це свято.

 

Як виглядає День всіх святих у Польщі?


День усіх святих походить від ранньої християнської церкви і стоїть на одному рівні в церковному календарі з такими важливими християнськими святами, як Різдво та Великдень .Коли було створено День усіх святих?

Спочатку офіційне свято Всіх Святих відзначалося в травні, але в 800 році його перенесли на 1 листопада. В результаті язичницьке свято успішно інтегрувалося в християнське . Крім того, католики зробили 2 листопада Днем мертвих, що було чимось схоже на Фералію.


Таким чином, язичницькі традиції та обряди не тільки не зникли, але, навпаки, наклалися на День католицьких святих, додавши до нього язичницьких елементів певної демонічної природи. Адже люди не хотіли відмовлятися від традицій своїх предків.


Варто зазначити, що хоча День всіх святих походить від язичницького Дня мертвих, сучасна Польща, особливо старше покоління, сприймає це свято як виключно християнське . Ще за часів комунізму цей день був у Польщі офіційним святом і урочисто відзначався як День мертвих. Хелловін, однак, сприймається як свято, яке не має нічого спільного з Церквою. Римо-католицька церква в Польщі вважає, що вона пропагує магію та окультизм, і багато поляків ставляться до неї з недовірою.Як святкують День усіх душ у Польщі?


Сучасні католицькі святкування Дня всіх святих 1 листопада (і Дня всіх душ 2 листопада) для католиків, у тому числі й у Польщі, включають відвідування церковних служб і відвідування могил померлих на цвинтарі , де запалюють свічки та лампадки. на могилах, щоб висловити свою вдячність і відданість пам’яті покійним.


Протягом тижня відбуваються «Дні покійних», під час яких можна молитися і вшановувати душі покійних, згідно з католицькою вірою, скорочуючи їхній час у чистилищі. Тому ці дні є часом турботи та поваги до душ покійних.


До речі, саме з «задушевних днів», коли люди в костюмах ходили від дверей до дверей і просили кекси з родзинками (а потім виголошували стільки молитов за померлих, скільки отримували), пішла традиція Хелловіну вимагати від тих, хто солодощів вони зустрічаються походить від людей зі словами «Обдури або помри».


День всіх святих у православній церкві

Цікаво, що 1 листопада День усіх святих святкують тільки католики. Однак у Православній Церкві теж є схоже свято – воно відзначається у восьму неділю після Великодня.


Цю дату було обрано тому, що приблизно в цей час східні слов’яни святкували Русалії, або Русальний тиждень (Клечальний тиждень), вважаючи, що в ці дні померлі душі ходять по землі в образі русалок і німф. Іншими словами, як і католики, православна церква відзначає свята всіх святих в один день з язичницькими днями поминання померлих.


5 переглядів

Comments


bottom of page