top of page

Чому українцям забирають понад 500 платежів і як їх відновити?Останнім часом почастішали випадки скасування понад 500 виплат українським біженцям. З жовтня 2022 року пільги втратили вже близько 80 тисяч українців. Ми намагаємося з’ясувати, що це спричиняє.
Що таке оплата 500+?

«Сім'я 500+» — програма підтримки дітей. Ця допомога виплачується на кожну дитину у вашій родині віком до 18 років. Ви можете подати заявку, якщо:

 • ви є громадянином України або один із ваших подружжя є громадянином України;

 • ви легально проживаєте в Польщі;

 • ви доглядаєте дитину (ви її батько, мати або тимчасовий опікун), яка має українське громадянство та приїхала з України до Польщі після 23 лютого 2022 року;

 • ви доглядаєте за дитиною (ви є її батьком або тимчасовим опікуном), народженою в Польщі від матері, яка є громадянкою України і перебування якої в Польщі є легальним.
Чому для людей з України скасовано виведення коштів?


Останнім часом почастішали випадки, коли людям з України скасували цю допомогу. Це пов’язано з тим, що багато людей їдуть в Україну на термін більше 30 днів і не повідомляють про це ZUS.


На проблему в системі допомоги звернув увагу мер Перемишля Войцех Бакун. Він зазначив, що багато громадян України користуються цією системою, навіть якщо не потребують допомоги. Вони приїжджають до Польщі, отримують номер PESEL, відкривають картку в польському банку і звертаються по допомогу. Потім вони залишають цю картку комусь іншому й йдуть.Закінчивши, вони залишають свою картку комусь іншому та повертаються назад. Тому зображення молодого хлопця чи дівчини, які стоять із 15 картками перед банкоматом і «чистять» автомат, наразі не є чимось унікальним у Перемишлі – наголошує мер міста.


Він також додав, що такі ситуації викликають проблеми з банкоматами. Адже часто не вистачає готівки для фінансових операцій. На цю проблему звертає увагу і мер міста Устрики Дольні Бартош Романович:


Я знаю випадки, коли громадяни України під’їжджали до наших банкоматів в Устриках Долішніх на своїх автомобілях. Мають польські банківські картки, оплачують 500+ пільг на 10, 15 чи 20 людей і повертаються в Україну. Були навіть дні, коли в банкоматах закінчувалися гроші.

Тому Польща вирішила обмежити допомогу українським біженцям.


Яка причина скасування платежу?


Варто зазначити, що ви не можете просто скасувати платіж. На це повинні бути вагомі причини. До них належать:

 1. дані про вибуття осіб з громадянством України з прикордонних служб;

 2. інформація про осіб, які звернулися за допомогою та отримують її, а також інформація про конкретні обставини, які змусили їх залишити Польщу;

 3. Інформація від інших (третіх) осіб про кожен виїзд громадянина України з території Польщі;

 4. якщо ZUS запросив такого громадянина на перевірку – відсутність більше трьох днів з моменту отримання запрошення.

Отже, якщо ви плануєте подорож в Україну чи будь-яку іншу країну, ретельно плануйте свою поїздку, щоб уникнути проблем. Про те, як поїхати в Україну і повернутися в Польщу, ми писали в цій статті .

Як уникнути складних ситуацій?


Якщо вам доведеться виїхати з Польщі на термін більше 30 днів, пільги все одно будуть скасовані. За межами Польщі ви не матимете права на отримання цих виплат.


Тому, щоб уникнути проблем і не сплачувати згодом нараховані вам штрафи, ви зобов’язані повідомити ZUS про свій виїзд. Це можна зробити двома способами:

 • увійти в обліковий запис на порталі PUE ZUS і написати відповідний лист;

 • прийти до офісу ZUS за місцем проживання та подати листа особисто.

Таким чином, якщо ви повідомите ZUS про свій від’їзд, ви не матимете права на допомогу з наступного місяця. Більше того, вам не доведеться нічого повертати. Тому варто заздалегідь повідомити ZUS.

Як перевірити, чи дійсний ваш статус UKR


Бувають також випадки, коли платіж може бути скасовано помилково. Це пов'язано з втратою статусу УКР . Тому, якщо ви нікуди не подорожували або ваша подорож не перевищує 30 днів, рекомендуємо перевірити статус UKR. Ви можете зробити це наступним чином:

 1. Напишіть у полі пошуку Перевірте свої дані в реєстрі PESEL або скористайтеся цим посиланням: https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-personal/wiedz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel і натисніть Перевірте свої дані внизу сторінки.

 2. Потім увійдіть, використовуючи надійний профіль.

 3. Потім натисніть кнопку Підписати надійним підписом .

 4. Після виконання цих кроків ви побачите свої дані. Якщо навпроти статусу іноземця (статус іноземця) стоїть прочерк або напис Укр, то все в порядку. Якщо є інша напис, то ваш статус втрачено.

Для поновлення статусу українця необхідно подати заяву до мерії. Подати заяву можна в будь-якій установі, незалежно від того, де ви зараз перебуваєте. Візьміть із собою всі можливі докази того, що ви не перевищили 30 днів або що ви не залишали країну. Це можуть бути квитанції, рахунки тощо. Відновлення статусу Укр безкоштовне.
Як відновити 500+ зняття коштів

Після відновлення статусу Укр вам також потрібно буде поновити свої 500+ платежів. Але ви можете зробити це онлайн. Для цього виконайте наведені нижче інструкції.

Увійдіть до свого облікового запису ZUS і натисніть «Каталог послуг» . Він знаходиться в розділі Послуги .

Виберіть Надсилання документа POG . Потім натисніть Деталі .

Після цього з’явиться електронна заявка. У темі повідомлення виберіть Запит . У заголовку листа - Відновлення 500+ виплат на дитину .

Потім перейдіть на сторінку 2 . Там слід написати текст, схожий на той, що на малюнку.

Потім додайте всі необхідні документи та відправте заявку.

Далі залишається тільки дочекатися обробки заявки та відновлення виплат.

1 перегляд

Comments


bottom of page