top of page

Чи можуть українці отримувати польську пенсію?

Під час перебування в Польщі українці знайомляться з різними сферами життя країни. Одні тільки починають тут своє перебування, інші вже давно живуть і працюють у Польщі. У будь-якому випадку варто ознайомитися з пенсійною системою та дізнатися, чи можуть українці претендувати на польську пенсію.

Що потрібно знати про польську пенсійну систему?

Польська пенсійна система зазнала значних змін під час пенсійної реформи 1999 р. Наприклад, із січня 1999 р. для всіх працівників діє індивідуальний облік внесків і заробітку. До цього часу пенсії призначалися залежно від заробітку працівника та стажу роботи. Відомості про заробіток надавали роботодавці, а стаж записувався до трудових книжок. Під час оновлення формули, яка використовувалася для перерахунку пенсій із солідарної системи на гіпотетичні рахунки, початкові залишки були розраховані для всіх працівників. Таким чином, у Польщі більше не потрібно користуватися трудовими книжками. Нагадаємо, в Україні досі ведуть трудові книжки за допомогою трудових карток.

Основний принцип і відмінність між польською та українською пенсійними системами полягає в тому, що в Польщі більша частина державного соціального забезпечення розподіляється між державним бюджетом і приватними пенсійними фондами, тому пенсійні внески сплачуються двома способами:

 • Внески в розмірі 12,22% сплачуються до Установи соціального страхування - розрахункова частина.

 • OFE отримує внески в розмірі 7,3% від офіційного місячного доходу - наростаючим підсумком. Завдяки цьому приватні страхові фонди, отримуючи премії, можуть інвестувати їх у внутрішні активи, підтримуючи таким чином економіку країни.

В Україні ще немає накопичувальної пенсійної системи майбутнього.

Які ще утримання щомісяця із зарплати дізнавайтесь у нашій попередній статті.З якого віку в Польщі виходять на пенсію і який потрібен стаж?

Відповідно до прийнятого нещодавно закону суттєво змінився вік виходу на пенсію. Пенсійний вік для чоловіків і жінок нижчий на 7 років (65 для чоловіків, 60 для жінок). Стаж, необхідний для виходу на пенсію, не змінився і становить 20 років для жінок і 25 років для чоловіків.

У положенні зазначено, що після виходу на пенсію пенсіонери можуть продовжувати працювати на власний розсуд, вибираючи як повний, так і неповний робочий день. Однак вони не мають права працювати у шкідливих або небезпечних умовах. 

Як Польща підтримує пенсіонерів?

У Польщі, як і в багатьох країнах Європи, малозахищені соціальні категорії завжди можуть розраховувати на пільги та підтримку з боку держави.

Розглянемо основні заходи підтримки пенсіонерів у Польщі:

 • допомога на оплату комунальних послуг (відшкодування від 50 до 100% витрат);

 • знижки на користування громадським транспортом (не тільки в Польщі, а й в ЄС);

 • знижки на ліки. Якщо, наприклад, пенсіонеру більше 75 років, він може отримати безкоштовні ліки та скористатися послугами приватних медичних закладів за пільговими цінами.


Шанс для українців на польську пенсію

Українці пенсійного віку, які приїхали до Польщі після початку бойових дій в Україні, можуть продовжувати отримувати українські пенсії . Відповідно до Угоди про соціальне забезпечення між Україною та Польщею, яка була прийнята ще у 2012 році, українці можуть додавати загальний стаж (український та польський) при призначенні пенсії.

Наприклад, українка, яка офіційно працювала в Україні 10 років, а також 10 років офіційно працювала в Польщі, може розраховувати на пенсію в Польщі. За розрахунок пенсій у Польщі відповідає ZUS.

Документи, які українці повинні додати до заяви ZUS для оформлення пенсії в Польщі:

 • Паспорт або інший документ, що підтверджує особу та законне перебування в Польщі.

 • Довідка про зняття з обліку в Пенсійному фонді України.

 • Переклад на польську мову документів щодо страхових виплат в Україні.


Звертаємо увагу, що перелік документів може змінюватися в залежності від конкретної ситуації, оскільки кожен випадок інспектор розглядає індивідуально. 

Як українцям отримати польську пенсію?

Українці також можуть отримувати польську пенсію. Люди, які можуть подати заявку на це:

 • мали останнє офіційне працевлаштування в Польщі;

 • працював на підставі трудового договору або договору доручення.

 • досягли пенсійного віку: жінки – 60 років, чоловіки – 65 років.

 • мають стаж роботи, що дає право на пенсію. Жінки - 20 років, чоловіки - 25 років.

 • вони постійно проживають у Польщі.

Ви також можете отримувати пенсію одночасно в Польщі та Україні. У Польщі пенсію платитимуть за польський стаж, а в Україні, відповідно, за український.

Щоб отримати пенсію за віком у Польщі, необхідно:

 1. Зберіть наступні документи: номер PESEL, паспорт або інше посвідчення особи, ІПН, документи, що підтверджують стаж роботи в Польщі (трудовий договір тощо), довідку з банку про наявність рахунку.

 2. Подайте ці документи до Пенсійної установи за місцем проживання.

 3. Заповніть відповідну форму в Пенсійному закладі. 

Мінімальна пенсія в Україні та Польщі в 2023 році

У 2023 році мінімальна пенсія в Україні становить 2093 гривні. У Польщі ця сума становить 1145 злотих. Це близько 12 800 грн. Загалом за останні 5 років ситуація з мінімальними пенсіями в Україні та Польщі була такою:

 • 2022. В Україні - 2027 гривень, в Польщі - 1338 злотих.

 • 2021. В Україні - 1934 грн, в Польщі - 1250 злотих.

 • 2020. В Україні - 1769 грн, в Польщі - 1200 злотих.

 • 2019. В Україні - 1638 грн, в Польщі - 1100 злотих.

 • 2018. В Україні - 1497 грн., в Польщі - 1029 злотих.

Отже, ви бачите, що мінімальна пенсія зростає з кожним роком в обох країнах.

Comments


bottom of page