top of page

Хто має подавати декларацію PIT-36 у Польщі?

Громадяни України, які легально працевлаштовані в Польщі, повинні звітувати про свої доходи в податковій інспекції. Це відбувається після отримання форми PIT-11 від роботодавця. На підставі цієї декларації деякі працівники зобов’язані заповнювати форму PIT-36 замість форми PIT-37. У цій статті ми обговоримо, кого це стосується та які вимоги до декларації PIT-36.
Яка різниця між PIT-36 і PIT-37?

PIT-36 – це найпопулярніша податкова декларація, яка подається у випадках, коли дана особа працює і веде бізнес одночасно. Декларація поширюється на доходи, які оподатковуються за ставкою від 12% до 32%.

Існує ще одна форма оподаткування прибутку, яка називається PIT-37 . Він схожий на PIT-36 і комплектується на основі PIT-11, але є суттєва відмінність. Якщо ви легально працюєте в польській фірмі протягом року і при цьому отримуєте легальний прибуток від підприємницької діяльності, ви повинні подати податкову декларацію за формою PIT-36. Якщо співпраця з роботодавцем була єдиним джерелом доходу, форма PIT-37 оподатковується.З чого складається форма PIT-36?

Податковим ідентифікатором є номер PESEL або NIP. Номер PESEL в декларації зазначають особи, які відповідають кожній з наступних умов:

 • не провадили підприємницьку діяльність, але зареєстровані як підприємці;

 • не були зареєстрованими платниками ПДВ;

 • не були платниками (внесків на соціальне страхування чи медичне обслуговування) чи податків, наприклад, у зв’язку з працевлаштуванням працівника.

Номер НІП вносять особи, які не відповідають хоча б одній із зазначених вище умов.

Форма для заповнення складається з 1 частини та 5 розділів, на кожен з яких необхідно звернути увагу.

 • Частина А. У цій частині вказується, куди подавати декларацію - найменування податкового органу за місцем проживання, а також мета подання декларації. Метою може бути попереднє зібрання або виправлення попередніх даних.

 • Розділ B. У цьому розділі необхідно вказати ідентифікаційні дані (прізвище, ім'я, дата народження) та поточну адресу проживання.

 • Розділ B.2. Призначена для одиноких батьків, а також для подружжя, яке спільно складає декларацію.

 • Розділ C. Цей розділ надає додаткову інформацію, яка включає податкові пільги протягом податкового року або останніх п’яти років.

 • Розділ D. Це для тих, чиї доходи звільнені від оподаткування. Це стосується платників податку, яким у податковому році не виповнилося 26 років.

 • Розділ E. У цьому розділі вказується прибуток/збиток від джерел доходу у вашій податковій декларації. Сюди входять сума прибутку, витрати на прибуток, доходи, збитки, а також сума авансових внесків (у тому числі стягнених податковими агентами).


Хто подає PIT-36?

Однією з головних умов проходження PIT-36 є статус податкового резидента Польщі. Це означає, що у вас тут є центр життєвих інтересів : родичі, нерухомість, машина тощо, а також якщо ви перебуваєте в країні більше 183 днів (виняток – війна, оскільки ви тут не з власної ініціативи) ). Однак, якщо ви працюєте в Польщі та Україні одночасно, ви маєте право вибирати, де ви хочете бути податковим резидентом. Простими словами – куди ви хочете платити податки. Наприклад, якщо у вас є родина в Україні і ви вважаєте, що там знаходиться центр ваших життєвих інтересів, ви маєте право залишатися податковим резидентом України.Якщо ви не вважаєте себе податковим резидентом Польщі і не підписали відповідний документ з таким статусом, ваш роботодавець повинен надіслати вам не PIT-11, а форму IFT-1/IFT-1R, яку необхідно подати до податкової бюро України.

А якщо вам менше 26 років і ви отримуєте дохід за трудовим договором чи договором доручення, сума якого не перевищує 120 тис. злотих, вам все одно потрібно подати декларацію. Це також може бути PIT-36. Навіть якщо ви не платите податки.
Співоподаткування доходів подружжя

Чоловік і дружина можуть подавати декларацію разом , сплачуючи таким чином половину податків. Ця послуга доступна для подружжя, яке:

 • перебувати в Польщі більше 183 днів на рік або мати тут центр спільних особистих інтересів;

 • Вони одружені та разом придбали майно.


Вони не можуть користуватися послугою спільного оподаткування для подружжя, на якого не поширюються правила щодо:

 1. несільськогосподарська господарська діяльність або спеціальні одиниці сільськогосподарського виробництва, які підлягають оподаткуванню фіксованим податком;

 2. несільськогосподарська діяльність, що підлягає оподаткуванню прибутковим податком за єдиною ставкою;

 3. несільськогосподарська господарська діяльність, на яку поширюється податкова картка.


Редагування декларації

Вносити виправлення та заповнювати декларацію можна не частіше 3 разів на тиждень, якщо:

 • є помилки в розрахунках;

 • Є розбіжності або сумніви щодо правильності даних.

Право на виправлення заяви припиняється в таких випадках:

 • у частині, на яку поширюється таке провадження чи контроль;

 • після завершення податкової перевірки або податкового провадження.


Чи можу я подати PIT-36 онлайн

Якщо ви вперше подали податкову декларацію, ви можете і повинні звернутися за допомогою. Для онлайн-декларування у квітні 2023 року було запущено додаток PitBot для Android та IOS , який допоможе вам заповнити та надіслати декларацію за лічені хвилини.

Завдяки ньому можна користуватися функціями (підтримка майстра), швидко прикріплювати вкладення та відправляти декларацію онлайн або завантажити її у форматі PDF для друку. Нагадуємо, що декларацію PIT-37 можна подати і онлайн .

Крім того, Асоціація SURSUM CORDA проводить акцію «Допомога на старті – підтримка переказом», у рамках якої пропонує 1,5% податку передати на допомогу українцям, які тікають від війни. Це будуть подарункові ваучери для біженців, які дозволять придбати все необхідне після переїзду до Польщі.Терміни подання декларації про доходи для українців

Як правило, PIT-36 потрібно було надіслати не пізніше останнього числа квітня року, що настає за роком, за який подається податкова декларація. Однак після змін, запроваджених у 2022-23 роках, декларацію потрібно подавати не пізніше 2 травня .

Comments


bottom of page