top of page

Трудовий кодекс Польщі: що варто знати українцям

Робота за кордоном може бути справжнім викликом. Тому так важливо знати свої права та обов’язки, пов’язані з роботою в Польщі. Відносини між працівником і роботодавцем у Польщі регулюються Кодексом законів про працю. Детальніше про це в статті.Що таке трудовий кодекс Польщі?

Кодекс законів про працю – це сукупність положень польського законодавства, які регулюють правові відносини між роботодавцями та працівниками , їхні обов’язки та привілеї. Вважається, що Трудовий кодекс був створений у Польщі на початку 1970-х років, хоча з того часу трудове законодавство зазнавало постійних змін.


Наразі Кодекс модернізується відповідно до викликів сучасного ринку праці.


Наприклад, однією з останніх важливих змін у 2023 році стало продовження відпустки по догляду за дитиною . Тепер ви можете залишатися вдома 41 тиждень або навіть 43 тижні, якщо у вас більше однієї дитини.


 

Польський трудовий кодекс українською мовою

Для українців існують спеціальні редакції КЗпП, перекладені українською мовою. Це має на меті полегшити іноземцям орієнтування в нормах трудового права в іноземній країні. Такі книжки зазвичай також містять оригінальний текст польською мовою. Придбати їх можна в інтернет- і стаціонарних книгарнях.


Крім того, ви можете безкоштовно завантажити фрагмент польського трудового кодексу українською мовою в Інтернеті . У цьому фрагменті ви можете прочитати перші 9 статей законодавчого положення в оригіналі та у професійному перекладі українською мовою.


 

Які питання регулює трудовий кодекс Польщі?

Усі положення польського законодавства, які стосуються працевлаштування та трудового процесу, містяться в 15 розділах Кодексу законів про працю. Вони регулюють :

 • загальні трудові відносини,

 • винагорода , своєчасна виплата,

 • зобов'язання як працівників, так і осіб, які їх наймають,

 • штрафи та інші фінансові зобов'язання,

 • відшкодування заподіяної шкоди,

 • години роботи,

 • всілякі свята,

 • умови праці працівників, які мають неповнолітніх дітей,

 • прийом на роботу осіб молодше 18 років ,

 • безпека та гідні умови праці ,

 • групові угоди (профспілки),

 • трудові спори та їх вирішення,

 • відповідальність роботодавця за порушення прав працівників,

 • строки давності порушень,

 • інші положення.

 

Чи важливий для українців польський Трудовий кодекс?

Трудовий кодекс Польщі говорить про те, що дискримінація за будь-якою ознакою, включно з національністю, неприпустима. Це означає, що кодекс поширюється на кожного іноземця так само, як і на кожного громадянина Польщі. Українці мають усі права , передбачені КЗпП, і повинні виконувати всі обов’язки, прописані в ньому.


Важливо пам’ятати, що КЗпП регулює відносини між роботодавцем і працівником лише за умови офіційного працевлаштування останнього (за трудовим договором). Також варто нагадати, що люди, які приїхали до Польщі для отримання тимчасового захисту після 24 лютого 2022 року, мають право працювати автоматично після отримання номера PESEL .


Якщо ви перебуваєте на території Республіки Польща на інших підставах, вам доведеться отримати додаткову. Актуальну інформацію про можливості працевлаштування можна отримати в Управлінні зайнятості.


 

Куди звертатися зі скаргою, якщо роботодавець порушує КЗпП?

Щоб подати скаргу на нечесного роботодавця, можна звернутися як до державних органів, так і до громадських організацій. Національна інспекція праці (PIP) уповноважена перевіряти умови праці на кожному підприємстві. На підставі скарги, яка може бути подана через електронну анкету, електронну пошту або усно, ПІП приймає рішення про проведення перевірки.


Однак ваш роботодавець не дізнається, що ви подали скаргу – держслужбовцям заборонено розголошувати таку інформацію.


Ви також можете отримати безкоштовну консультацію щодо порушень ваших прав на роботі та взяти участь у громадських ініціативах допомоги біженцям. Приклади включають Польський міграційний форум , Інститут прав мігрантів у Нижній Сілезії та Організацію профспілок допомоги біженцям .


Кожна з них не бере жодної плати за послуги, приймає заявки на гарячу лінію або онлайн, а перші дві з цих організацій також пропонують можливість офлайн зустрічей.


6 переглядів

Comments


bottom of page