Малозабезпечені батьки, які проживають у Польщі, мають можливість отримати додаткову фінансову підтримку від держави. Детальніше про розмір цієї допомоги, вимоги до її отримання та критерії для отримання компенсації можна знайти в нашій публікації.
Фінансова допомога в Польщі Сімейна допомога
Сімейна допомога – це періодична допомога, яка виплачується з 1 листопада до 31 жовтня наступного календарного року і призначена для часткового покриття витрат на виховання дитини. Варто зазначити, що це не має відношення до допомоги по догляду за дитиною за програмою 500+, яка незабаром має зрости до 800 злотих.
Право на сімейну допомогу настає з місяця, в якому подано належним чином оформлені документи для призначення сімейної допомоги. Водночас іноземці, в тому числі українці, також мають право на цю пільгу.
Кому і на яких умовах виплачується сімейна допомога?
Оформити сімейну допомогу в Польщі можна :
батьки або законні представники дитини віком до 18 років;
батько або опікун дитини до 21 року, якщо вона ще навчається в школі (але не в університеті!);
батьки або законний (фактичний) опікун дитини, тобто особа, яка безпосередньо займається піклуванням про дитину і має рішення суду про встановлення опіки чи усиновлення дитини;
батько особи віком до 24 років, яка навчається в школі чи вищому навчальному закладі такого ж віку та має довідку про інвалідність (середньої або тяжкої або довідку про інвалідність середньої чи тяжкої форми);
особа віком до 24 років, яка продовжує навчання в школі або у ВНЗ і не перебуває на утриманні батьків у зв’язку з їх смертю або рішенням суду (судовою угодою) про стягнення аліментів.
Ці категорії осіб мають право на допомогу за умови, що дохід на одну особу в сім’ї не перевищує 674 злотих (або 764 злотих у разі інвалідності дитини) . Враховується середньомісячний дохід сім'ї, досягнутий за попередній календарний рік.
Однак, якщо ваш дохід перевищить певну суму, ваш платіж буде зменшено на суму, на яку було перевищено поріг (PLN для PLN). Наприклад, якщо після подання заяви на сімейну допомогу ви почали заробляти більше і ваш дохід на одну особу досяг 694 злотих, тобто перевищив поріг на 20 злотих, то замість стандартної виплати в 100 злотих ви отримаєте 80 злотих. Водночас, якщо після перевищення порогу сума допомоги нижча за 20 злотих, компенсація не виплачується.
ВАЖЛИВО! Вам не потрібно платити прибутковий податок із сімейної допомоги.
Хто не має права на отримання матеріальної допомоги в Польщі Допомога на дитину?
Ви не маєте права на сімейну допомогу , якщо:
дитина або студент одружений
дитина знаходиться в стаціонарі цілодобового догляду
дитина була влаштована в прийомну сім'ю
студент залишається в закладі, який забезпечує підтримку 24/7
повнолітня дитина або студент має право на сімейну допомогу на власну дитину
один з батьків виховує дитину один і не отримував аліменти від другого з батьків
Однак це останнє правило не застосовується у випадках, коли:
батьки або один із батьків помер
батько дитини невідомий
суд зобов'язує одного з батьків нести всі витрати по вихованню дитини, а другий з батьків не зобов'язаний сплачувати аліменти
член сім'ї отримує сімейну допомогу на дитину за кордоном
дитина перебуває під опікою обох батьків по черзі (за рішенням суду)
Право на сімейну допомогу мають також громадяни інших країн, які легально проживають на території Республіки Польща, та українці зі статусом PESEL UKR .
У разі статусу UKR до уваги братимуться лише доходи тих, хто проживає в Польщі . Усі інші вимоги до допомоги сім’ї біженців ідентичні стандартним. Про них читайте далі в статті.
Який розмір сімейної допомоги Сімейна допомога в 2023 році?
У 2013 році щомісячна допомога Сімейна допомога становить:
для дитини до 5 років – 95 злотих;
для дитини від 5 до 18 років – 124 злотих;
на дитину від 18 до 24 років - 135 злотих (лише у випадку смерті батьків або коли батьки не беруть участі у вихованні дитини, але сплачують аліменти).
Крім допомоги на дитину, ви можете отримати інші різноманітні допомоги на дитину за певних умов:
пологи (1000 злотих одноразово)
самотнє виховання дитини (193 злотих на дитину, не більше 386 злотих на всіх дітей)
виховання в багатодітній родині (95 злотих)
догляд за дитиною під час декретної відпустки (400 злотих)
реабілітація дитини-інваліда (90 злотих для дитини до 5 років, 110 злотих для дитини від 5 до 24 років)
Навчання дитини в школі не за місцем проживання
на початку навчального року (100 злотих одноразово)
Як отримати сімейну допомогу в Польщі?
Щоб подати заяву на сімейну допомогу, необхідно подати заяву до міської чи гмінної служби за місцем проживання . Також можна подати заяву онлайн на сайті Міністерства сім’ї та соціальної політики.
З 1 липня заявки на отримання допомоги приймаються в електронному вигляді через такі сервіси:
інформаційно-сервісний портал emp@tia ;
електронна платформа для надання послуг державного управління epuap ;
Платформа електронних сервісів ПУЕ ZUS ;
інформаційно-комунікаційні системи банків.
З 1 серпня документи в паперовому вигляді прийматимуть у місцевому центрі соціальної допомоги. Заяву та документи можна подати особисто або поштою (датою подання заяви є дата поштового штемпеля).
Які документи потрібні для отримання сімейної допомоги?
Щоб ваша заявка була розглянута, ви повинні надати стандартний пакет документів:
основна заявка на оплату (форму можна отримати в місцевому центрі соціального забезпечення або скористатися онлайн-формою);
заява про спосіб виплати допомоги;
документ, що посвідчує особу заявника;
скорочена копія свідоцтва про народження дитини (якщо воно видане не в Польщі, необхідно також надати присяжний переклад свідоцтва про народження дитини ) + ксерокопія;
довідка про відвідування школи (якщо дитина старше 18 років);
довідка про навчання у вищому навчальному закладі (за наявності у дитини до 24 років довідки про тяжку або середньої тяжкості інвалідності);
документи, що підтверджують розмір доходу.
Від вас також можуть вимагати надати додаткові документи , що стосуються аліментів, опіки та інші докази вашого права на допомогу на дитину, залежно від підстави, на якій ви бажаєте отримувати виплати.
Крім того, у випадку осіб, які не мають посвідки на постійне проживання в Польщі, може знадобитися документ, що підтверджує місце проживання . Це може бути, наприклад, договір оренди або заява орендодавця разом із ксерокопією ідентифікаційного коду орендодавця.
Comments