top of page

Статус безробіття в Польщі: можливості та привілеї

Якщо у вас є проблеми з працевлаштуванням, ви можете зареєструватися як безробітний у службі зайнятості. Польща надає таку можливість як громадянам своєї країни, так і іноземцям, які легально проживають на її території. Ми радимо, як стати на облік безробітним і на які пільги можуть розраховувати власники цього статусу.
Який статус безробітного в Польщі?


Статус безробітного в Польщі (безробітний) – це статус, який людина отримує після реєстрації в Бюро праці. Безробітний у Польщі – це особа, яка втратила роботу, незважаючи на наявність професійної кваліфікації, і активно шукає нову роботу.


Людина, зареєстрована як безробітний, може розраховувати на низку пільг , включаючи фінансову допомогу, медичне страхування, консультації та навчання. При цьому особа, якій надано статус безробітного, повинна підтримувати зв’язок зі службами зайнятості та повідомляти про зміни у своїй професійній ситуації.


Зареєструватися як безробітні можуть люди, які є безробітними або займаються бізнесом . Якщо під час працевлаштування особа зареєструється в службі зайнятості, вона отримає статус шукача роботи .


 

Хто може стати безробітним у Польщі?


Зареєструватися як безробітні можуть як громадяни Польщі, так і іноземці . Українці також мають право. Потрібно лише відповідати наступним критеріям:

 1. Бути молодше пенсійного віку (60 для жінок і 65 для чоловіків).

 2. Не отримує польської пенсії та не має права на пенсію чи пенсію по інвалідності через непрацездатність.

 3. Не бути власником сільськогосподарського майна з площею сільськогосподарських угідь понад 2 гектари та не отримувати від нього доходи, з яких необхідно сплачувати податок.

 4. Не для ведення бізнесу .

 5. Він не може відбувати покарання у вигляді позбавлення волі та/або не може бути тимчасово заарештований.

 6. Не отримуйте дохід, що перевищує половину мінімальної зарплати в Польщі (з 1 липня 2023 року – 3600 злотих брутто).

 7. Не отримує жодної соціальної допомоги (догляд за дитиною, навчання, відкриття бізнесу тощо)

Також є ряд додаткових вимог до іноземців . Ви повинні відповідати принаймні одному з цих критеріїв :

 • Мати статус УКР, тимчасовий захист або статус біженця.

 • Майте збалансовану ритмічну карту .

 • Мати картку довгострокового резидента Європейського Союзу .

 • Наявність карти тимчасового перебування або робочої візи (але ви повинні працювати в Польщі не менше 6 місяців).

 • Наявність допуску до роботи, що вимагає високої кваліфікації.

 • Бути членом сім’ї громадянина Польщі або мати штамп у паспорті про подачу документів на ВНЖ за родинними зв’язками.

 • Мати дозвіл на проживання з гуманітарних причин.

 • Мати дозвіл на толерантне перебування.

 • Мати карту поляка .

Щоб стати на облік безробітних , зверніться до служби зайнятості за місцем проживання або скористайтеся порталом ePUAP.


 

Які права мають безробітні в Польщі?


Безробітні в Польщі мають право на низку державних допомог . Особи, зареєстровані як безробітні, мають право:

 1. Допомога по безробіттю – щоб отримати її, ви повинні мати стаж роботи не менше 12 місяців і отримувати оплату не нижче мінімальної заробітної плати на момент останнього працевлаштування.

 2. Безкоштовне користування послугами служби зайнятості – профорієнтаційні консультації, отримання пропозицій від роботодавців, участь у тренінгах, які проводить Центр зайнятості, вивчення польської мови.

 3. Отримання соціального та медичного страхування – тобто можливість безкоштовного лікування в державних клініках NFZ. Крім того, це страхування також доступне для дітей та дружини зареєстрованого безробітного. З 1 січня 2023 року внески на медичне страхування будуть відсутні .

 4. Отримання додаткових коштів та субсидій – у разі освоєння нової професії, відкриття бізнесу тощо.

Щоб отримати інформацію про конкретний вид допомоги та умови її отримання, зверніться безпосередньо до Управління зайнятості.


 

Які податки платить безробітний у Польщі?


Безробітні, як і зайняті, платять певні податки . Проте майже всі податкові внески повністю покриває служба зайнятості. Особа, зареєстрована як безробітна, сплачує внески на пенсійне страхування та страхування по інвалідності . Крім того, якщо служба зайнятості знайшла для безробітного місце стажування , вона також сплачує страхові внески за стажування.


Якщо безробітний у Польщі отримує соціальні виплати, він сплачує з них податок, оскільки сума виплат надається брутто (тобто не оподатковується). важливо! Дохід від допомоги по безробіттю необхідно вказати в декларації PIT-37 . При цьому декларацію PIT-11 має надіслати служба зайнятості, де перебував на обліку безробітний.


5 переглядів

Comments


bottom of page