top of page

Стаж в Польщі: на що впливає і як нараховується

Через велику кількість українців, які працюють у Польщі, у громадян України виникає багато запитань про те, чи визнається український стаж у Польщі, які періоди роботи впливають на права працівників за кордоном та чи враховуються роки роботи в Україні при оформленні пенсії. в Польщі. Спробуємо розібратися в цих питаннях.

Чи визнається український досвід роботи в Польщі?


Стаж (загальний) – це період офіційної роботи, який підтверджується документами (трудова книжка, трудові договори, довідки з місця роботи, платіжні відомості, підтвердження про сплату соціального страхування). Визнання прав українських працівників регулює двостороння угода між Україною та Польщею про соціальне забезпечення від 18 травня 2012 року.


Права та можливості працівника залежать від стажу роботи, тому при влаштуванні на роботу необхідно надати відповідні документи, що підтверджують ваш професійний досвід.Яке значення має досвід роботи в Польщі?

Стаж у Польщі (стаж) впливає на багато прав працівників, зокрема:

 • право на більш тривалу відпустку (20 днів на рік при стажі до 10 років; 26 днів при стажі більше 10 років) - наприклад, з шістьма додатковими днями відпустки до зарплати 3000 злотих, компенсація за ці дні 800-1 тис. злотий.

 • право на відпустку по догляду за дитиною (не менше 6 місяців роботи в тій же організації);

 • термін припинення трудового договору (2 тижні - якщо ви пропрацювали менше півроку в одного роботодавця, 1 місяць - якщо ви пропрацювали 6 місяців і більше, до 3 років - якщо ви працювали у одна і та ж компанія понад 3 роки; стаж також важливий у випадку колективного звільнення);

 • надбавка за вислугу років, якщо це передбачено законодавством для даної посади;

 • право на премію;

 • право на пенсію.Що входить в досвід роботи в Польщі?


Стаж у Польщі – це період, протягом якого працівник виконує роботу на підставі укладеного трудового договору . До трудового стажу також зараховуються такі періоди

 • отримання допомоги по безробіттю з виплатою допомоги

 • військова служба на території Польщі;

 • служба в польській поліції;

 • навчальна відпустка;

 • працювати на власній фермі або на фермі чоловіка/дружини;

 • період непрацездатності після звільнення, якщо особу було поновлено на роботі за рішенням суду;

 • відпустка по догляду за дитиною;

 • навчання та успішне закінчення докторантури, але не довше 4 років;

 • робота за кордоном;

 • періоди навчання (з 2012 року українські атестати та дипломи про закінчення школи та університету зараховуються до стажу роботи в Польщі).

ВАЖЛИВО! У разі роботи за сумісництвом (якщо ви одночасно укладаєте кілька трудових договорів) періоди не сумуються, зараховується загальний період. У разі одночасної роботи та господарської діяльності враховується лише зайнятість.

Слід також пам’ятати, що періоди роботи за договором доручення та періоди роботи за контрактом на конкретну роботу не зараховуються до стажу роботи в Польщі.Як періоди навчання зараховуються до трудового стажу?

До стажу зараховується лише закінчене навчання, яке підтверджено документально. Форма навчання (денна, заочна, вечірня, дистанційна) значення не має. У Польщі роки навчання зараховуються до стажу роботи відповідно до ст. 155 КЗпП. Кількість років, які додаються до стажу, залежить від типу навчального закладу.

Включаються такі періоди навчання:

 • базове професійно-технічне училище - 3 роки;

 • середній професійно-технічний навчальний заклад для випускників основного професійно-технічного навчального закладу - 5 років;

 • середня загальноосвітня школа - 4 роки;

 • післясередня школа - 6 років;

 • бакалавр, освіта вища (університет) - 8 років.

ВАЖЛИВО! Ці терміни не сумуються! Наприклад, середня школа + університет - це не 4 + 8, а всього 8 років.

Для визначення тривалості відпустки, якщо працівник навчається одночасно з роботою, до стажу роботи додається або період роботи, або період навчання, який вважається більш корисним для працівника.Скільки я маю працювати, щоб вийти на пенсію в Польщі?

Відповідно до Закону про пенсійне забезпечення Польщі (стаття 24), нинішній вік виходу на пенсію становить 65 років для чоловіків і 60 років для жінок. Рішення про вихід на пенсію після досягнення державного пенсійного віку залежить від особи.


Якщо ви працювали і в Україні, і в Польщі, ви повинні подати заяву на пенсію після досягнення пенсійного віку в країні, де ви зараз проживаєте. Страхова установа однієї країни може передати вимогу установі іншої країни. Тому, якщо українець зараз тимчасово перебуває в Польщі з метою оформлення пенсії за віком та у разі виникнення будь-яких питань з цього приводу, йому слід звертатися до Установи соціального страхування (ZUS) за місцем проживання.


Щоб отримати право на мінімальну пенсію за віком у Польщі (з 01.03.23 – 1588,44 злотих), жінки повинні мати 20 років трудового стажу, а чоловіки – 25 років.


ВАЖЛИВО! Пенсія виплачуватиметься навіть за відсутності такої кількості років роботи, але в цьому випадку розмір виплат буде меншим, залежно від розміру сплачених пенсійних внесків.Польські ресурси пропонують безліч онлайн-калькуляторів, за допомогою яких можна розрахувати стаж. Наприклад, ви можете скористатися такими ресурсами:

 • Gofin.pl ;

 • Money.pl ;

 • Lex.pl .

Українці, які зараз проживають у Польщі, можуть обчислити свій польський пенсійний стаж разом із українським. Для цього необхідно отримати довідку з місця роботи та подати її до офісу ZUS у Польщі за місцем проживання.Чи можуть українці отримувати дві пенсії?

Кожна особа, яка працювала в Польщі та Україні, може отримувати 2 пенсії : від Установи соціального страхування за періоди страхування в Польщі (ZUS) та від установи соціального страхування за періоди роботи в Україні. Відповідно до польсько-української угоди українець може отримувати пенсію в Польщі, якщо останнє офіційне місце роботи (за трудовим договором) було зареєстроване в Польщі.


Польща пропонує дещо інші умови отримання пенсії для людей різних вікових категорій.

 1. Якщо ваш рік народження до 1949 року

У цьому випадку ZUS призначить пенсію, якщо особа доведе необхідний стаж (20 років для жінок, 25 років для чоловіків).

Якщо після підсумовування періодів виявиться, що стаж замалий для отримання польської пенсії за віком, то страховий стаж з України (або з інших країн, з якими Польща та Україна уклали договір про соціальне забезпечення) ) буде додано.


Наприклад:

Особа 1947 року народження, 18 років працювала в Польщі, 8 років проживає і працює в Україні. Як особа, яка народилася до 1949 року, для призначення пенсії вона повинна мати стаж роботи не менше 25 років. Період роботи в Польщі занадто короткий, тому роки роботи в Україні будуть додані до стажу польської пенсії. Таким чином, ця особа отримуватиме польську пенсію за віком.Проте польський ZUS повідомляє, що фінансуватиме українців лише за роки роботи в Польщі, а пенсію за період роботи в Україні перераховуватимуть із місцевого Пенсійного фонду України.

ВАЖЛИВО!!! Якщо страхового стажу в Польщі достатньо для розрахунку пенсії від ZUS, періоди роботи за кордоном не будуть враховуватися.

 1. Якщо рік народження після 1949.

У цьому випадку ZUS призначає пенсію за віком за дотримання наступних умов.

 • якщо Ви досягли державного пенсійного віку (65 для чоловіків, 60 для жінок);

 • якщо соціальні або пенсійні внески сплачувалися в Польщі.

ВАЖЛИВО!! Пенсійний стаж не має значення при визначенні загального пенсійного віку для людей, які народилися після 1949 року, тому немає потреби додавати до польської пенсії періоди роботи за кордоном.

0 переглядів

Comments


bottom of page