top of page

Програму 40+ для українців у Польщі продовжили до 2024 року: як вона зараз працює?

Зараз у Польщі проживає понад 2 мільйони українців. Більшість із них були змушені емігрувати через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Польща відіграє ключову роль у підтримці українських громадян і продовжує надавати допомогу через різноманітні соціальні програми. Одна з них – програма 40+, яку продовжили 24 серпня 2023 року. Читайте нашу статтю, щоб дізнатися, скільки триватиме програма та що змінилося.Як виглядає програма 40+ у Польщі для біженців з України?


Програма 40+ – це грошова допомога на проживання та харчування біженців з України , яка надається на підставі ст. 13 Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави».

Умови програми :

 • власник чи наймач житла (фізична чи юридична особа), який надав притулок українським біженцям, має право на отримання державної компенсації у розмірі 40 злотих на день за кожну особу, прийняту на проживання та харчування;

 • допомога виплачується за 120 днів перебування , термін продовжується лише для особливо незахищених категорій українців (вагітних жінок, інвалідів, пенсіонерів, жінок, які виховують дітей до 12 місяців та ін.)

 • кошти нараховуються за період, що минув (наперед не виділяються).


 

Чи актуальна сьогодні програма 40+?


За програмою 40+ внесено багато змін. З 1 березня 2023 року запроваджено плату за проживання для тих українців, які перебували у колективних закладах чи гуртожитках понад 120 днів. Спочатку вони покриватимуть 50% вартості проживання, а через кілька місяців – 75%. Винятком є ​​незахищені категорії населення.


28 квітня 2023 року було підписано постанову про внесення змін до заяви про компенсацію для понад 40 українських біженців. Згідно з документом, підписаним міністром внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща Маріушем Камінським, термін виплати компенсації продовжено до 24 серпня 2023 року.


Наразі програму 40+ продовжено до 4 березня 2024 року , тобто дати легального перебування українців у Польщі. Тому форму заяви знову змінено: додано всі наступні дні та місяці до 4 березня 2024 року включно. Нову форму заяви можна завантажити тут .


 

Умови програми 40+ для людей з інвалідністю, пенсіонерів, вагітних та інших соціально незахищених категорій населення


Є категорії біженців, які мають право на продовження допомоги після закінчення програми (через 120 днів). До них належать особливо вразливі групи , які мають PESEL UKR:

 • інваліди та особи, які здійснюють догляд за ними, а також неповнолітні діти цих осіб;

 • пенсіонери: жінки 60 років і старші, чоловіки 65 років і старші;

 • вагітні жінки та будь-які їхні неповнолітні діти;

 • особи, які виховують дитину віком до 12 місяців, та кожну їх неповнолітню дитину;

 • одинокі батьки, які мають більше двох дітей;

 • тимчасові опікуни та неповнолітні, які прибули до Польщі без законного опікуна, та всі неповнолітні діти тимчасового опікуна;

 • інші люди в різних важких ситуаціях, які не в змозі підтримувати себе.


 

Хто може вимагати 40+ платежів?


Згідно зі змінами до Закону від травня 2022 року, головною умовою для отримання біженцем з України допомоги на харчування та проживання 40+ є наявність номера PESEL UKR .

Особи, які забезпечують проживання та харчування:

 • не обов’язково бути поляком (будь-який іноземець, який легально проживає в Польщі, може бути громадянином Польщі)

 • необов’язково бути власниками приміщення (оформити допомогу можна за договором оренди);

 • можуть бути пов'язані з біженцями.

важливо! Якщо в договорі найму між орендодавцем і орендарем немає відомостей про неприпустимість піднайму, орендар може вселитися до біженців без згоди орендодавця. Якщо існують обмеження на вашу оренду, ви повинні письмово погодити з орендодавцем, що інші люди можуть бути розміщені у власності.


 

Як оформити субсидію 40+ на надання притулку українським біженцям?


Для отримання допомоги для біженців з України в розмірі 40+ на день необхідно :

 • забезпечення того, щоб усі особи, які отримують допомогу, мали номер UKR PESEL , а якщо вони належать до вразливих категорій населення, то мали необхідні підтверджуючі документи;

 • Окрім розміщення, біженцям необхідно забезпечити харчування;

 • укласти договір з особами, від імені яких буде видаватися допомога (договір безстрокового найму житла);

 • подати заяву та додатки до заяви особисто до органу місцевого самоврядування ( гміни або MOPS) за місцем проживання;

 • вказати в заявці персональні дані, контактні дані, номер банківського рахунку , кількість осіб, які планується поселити, та період фактичного проживання та харчування;

 • чекати відповіді на вашу електронну адресу.

Заява розглядається протягом 30 днів з дня її подання.


Створено спеціальну базу для обліку всіх отримувачів допомоги, щоб уникнути зловживань, коли одна й та сама особа отримує кошти в різних місцях протягом різного часу. Такі дії будуть розцінюватися як шахрайство, а зловмисники будуть притягнуті до відповідальності.


У разі отримання власником приміщення неправомірної вигоди та невиконання умов програми 40+ громадянин України повинен письмово повідомити про це орган місцевого самоврядування, відповідальний за виплату вищезазначених виплат.

14 переглядів

Comments


bottom of page