Програму 40+ для українців у Польщі продовжили до 2024 року: як вона зараз працює?
- WORKLIFE PL
- 7 вер. 2023 р.
- Читати 3 хв
Зараз у Польщі проживає понад 2 мільйони українців. Більшість із них були змушені емігрувати через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Польща відіграє ключову роль у підтримці українських громадян і продовжує надавати допомогу через різноманітні соціальні програми. Одна з них – програма 40+, яку продовжили 24 серпня 2023 року. Читайте нашу статтю, щоб дізнатися, скільки триватиме програма та що змінилося.

Як виглядає програма 40+ у Польщі для біженців з України?
Програма 40+ – це грошова допомога на проживання та харчування біженців з України , яка надається на підставі ст. 13 Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави».
Умови програми :
власник чи наймач житла (фізична чи юридична особа), який надав притулок українським біженцям, має право на отримання державної компенсації у розмірі 40 злотих на день за кожну особу, прийняту на проживання та харчування;
допомога виплачується за 120 днів перебування , термін продовжується лише для особливо незахищених категорій українців (вагітних жінок, інвалідів, пенсіонерів, жінок, які виховують дітей до 12 місяців та ін.)
кошти нараховуються за період, що минув (наперед не виділяються).
Чи актуальна сьогодні програма 40+?
За програмою 40+ внесено багато змін. З 1 березня 2023 року запроваджено плату за проживання для тих українців, які перебували у колективних закладах чи гуртожитках понад 120 днів. Спочатку вони покриватимуть 50% вартості проживання, а через кілька місяців – 75%. Винятком є незахищені категорії населення.
28 квітня 2023 року було підписано постанову про внесення змін до заяви про компенсацію для понад 40 українських біженців. Згідно з документом, підписаним міністром внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща Маріушем Камінським, термін виплати компенсації продовжено до 24 серпня 2023 року.
Наразі програму 40+ продовжено до 4 березня 2024 року , тобто дати легального перебування українців у Польщі. Тому форму заяви знову змінено: додано всі наступні дні та місяці до 4 березня 2024 року включно. Нову форму заяви можна завантажити тут .
Умови програми 40+ для людей з інвалідністю, пенсіонерів, вагітних та інших соціально незахищених категорій населення
Є категорії біженців, які мають право на продовження допомоги після закінчення програми (через 120 днів). До них належать особливо вразливі групи , які мають PESEL UKR:
інваліди та особи, які здійснюють догляд за ними, а також неповнолітні діти цих осіб;
пенсіонери: жінки 60 років і старші, чоловіки 65 років і старші;
вагітні жінки та будь-які їхні неповнолітні діти;
особи, які виховують дитину віком до 12 місяців, та кожну їх неповнолітню дитину;
одинокі батьки, які мають більше двох дітей;
тимчасові опікуни та неповнолітні, які прибули до Польщі без законного опікуна, та всі неповнолітні діти тимчасового опікуна;
інші люди в різних важких ситуаціях, які не в змозі підтримувати себе.
Хто може вимагати 40+ платежів?
Згідно зі змінами до Закону від травня 2022 року, головною умовою для отримання біженцем з України допомоги на харчування та проживання 40+ є наявність номера PESEL UKR .
Особи, які забезпечують проживання та харчування:
не обов’язково бути поляком (будь-який іноземець, який легально проживає в Польщі, може бути громадянином Польщі)
необов’язково бути власниками приміщення (оформити допомогу можна за договором оренди);
можуть бути пов'язані з біженцями.
важливо! Якщо в договорі найму між орендодавцем і орендарем немає відомостей про неприпустимість піднайму, орендар може вселитися до біженців без згоди орендодавця. Якщо існують обмеження на вашу оренду, ви повинні письмово погодити з орендодавцем, що інші люди можуть бути розміщені у власності.
Як оформити субсидію 40+ на надання притулку українським біженцям?
Для отримання допомоги для біженців з України в розмірі 40+ на день необхідно :
забезпечення того, щоб усі особи, які отримують допомогу, мали номер UKR PESEL , а якщо вони належать до вразливих категорій населення, то мали необхідні підтверджуючі документи;
Окрім розміщення, біженцям необхідно забезпечити харчування;
укласти договір з особами, від імені яких буде видаватися допомога (договір безстрокового найму житла);
подати заяву та додатки до заяви особисто до органу місцевого самоврядування ( гміни або MOPS) за місцем проживання;
вказати в заявці персональні дані, контактні дані, номер банківського рахунку , кількість осіб, які планується поселити, та період фактичного проживання та харчування;
чекати відповіді на вашу електронну адресу.
Заява розглядається протягом 30 днів з дня її подання.
Створено спеціальну базу для обліку всіх отримувачів допомоги, щоб уникнути зловживань, коли одна й та сама особа отримує кошти в різних місцях протягом різного часу. Такі дії будуть розцінюватися як шахрайство, а зловмисники будуть притягнуті до відповідальності.
У разі отримання власником приміщення неправомірної вигоди та невиконання умов програми 40+ громадянин України повинен письмово повідомити про це орган місцевого самоврядування, відповідальний за виплату вищезазначених виплат.
Comments