top of page

Правила спадкування для українців у 2023 році: як спадкоємець може отримати спадщину в Україні?

Попри те, що через війну мільйони українців перебувають за кордоном, зокрема в Польщі, питання спадщини в Україні залишається актуальним. Пропонуємо дізнатися, як зараз виглядає процедура спадкування в Україні, а також як отримати спадок, перебуваючи за кордоном.
Який порядок спадкування в Україні?


Спадкуванням є перехід прав та обов'язків від однієї особи (спадкодавця) до іншої (спадкоємця) . Цей процес може відбуватися у двох формах:

 • на основі заповіту;

 • відповідно до закону.

Право на спадщину виникає внаслідок смерті особи, яка залишила спадщину. Отже, датою прийняття спадщини є дата смерті спадкодавця або дата підтвердження його смерті.


Зазвичай місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання спадкодавця . Якщо відомості про це місце відсутні, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження нерухомого майна спадкодавця або його основної частини.


У разі відсутності нерухомого майна місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження основної частини рухомого майна. Відповідно до Цивільного кодексу України встановлений законом строк для прийняття спадщини встановлюється через шість місяців з дня смерті спадкодавця (відкриття спадщини).


До складу спадщини входять усі права та обов'язки , що належали спадкодавцеві на момент його смерті і не припинилися внаслідок цієї події.


Але до нього не входять права та обов'язки, тісно пов'язані з особистістю спадкодавця, зокрема особисті немайнові права, право на участь у господарських товариствах та членство в громадських об'єднаннях, право на відшкодування тілесних ушкоджень чи іншої шкоди здоров'я, право на аліменти, пенсію, допомогу та інші виплати, передбачені законом, права та обов'язки, що виникають у особи як кредитора чи боржника.


 

Що таке заповіт і що таке спадкування за законом в Україні?


Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповіт є особистим документом, яким особа визначає, що буде з її майном після смерті. Це означає, що скласти заповіт може лише особисто конкретна особа і ніхто інший не може це зробити за неї, навіть за її бажанням.


У заповіті може бути зазначено, хто отримає спадщину і яка частина спадщини буде розподілена між окремими спадкоємцями. Ви також можете виключити певних людей зі спадщини без пояснення причин.


Однак слід пам'ятати, що не можна позбавити спадщини осіб, які за законом мають право на обов'язкову участь у спадкуванні, а саме малолітніх, неповнолітніх дітей, непрацездатного подружжя та батьків.


Крім того, у заповіті можуть бути визначені умови, на яких майно передається у спадок . Однак ці умови не можуть суперечити закону чи загальним моральним нормам. Загалом закон дає можливість регулювати спадкування за заповітом, але важливо розуміти, що існують і законодавчі обмеження, які захищають права особливо незахищених груп спадкоємців.


Спадщина може бути передана за заповітом, якщо спадкодавець при здоровому розумі та при свідомості звернувся до послуг адвоката та включив у заповіт вказівки щодо того, кого він бажає бачити. як спадкоємці його майна та прав.

 

Як здійснюється спадкування в Україні за відсутності заповіту в силу закону?


У разі відсутності заповіту спадкоємці мають право на спадкування прав та обов'язків відповідно до засад, встановлених законом. Законодавство передбачає п’ять різних категорій спадкування (черги) за законом, встановлюючи порядок переходу спадщини в кожному окремому випадку:

 • спадкоємці в першу чергу - діти, дружина, батьки, кожен з яких має рівні права на спадщину, тому вони можуть претендувати на рівну частку майна спадкодавця (все ділиться порівну);

 • Другий етап – це брати і сестри, бабусі та дідусі;

 • Третій — дядько й тітка;

 • По-четверте, особи, які проживали зі спадкодавцем одним домогосподарством протягом останніх п’яти років його життя, як правило, у разі не оформлених юридично стосунків (цивільного шлюбу);

 • по-п'яте, утриманці спадкодавця, які не є членами його сім'ї, а також інші родичі (до шостого ступеня споріднення).

Якщо спадкоємця по даній черзі немає, право на спадкування переходить до спадкоємців наступної черги.


Спадкоємці окремих черг спадкування за законом, а також спадкоємці за заповітом, які проживали зі спадкодавцем на момент його смерті (одним домогосподарством), приймають спадщину без подання відповідної заяви. Спільне проживання можна підтвердити довідкою про реєстрацію спадкодавця та спадкоємця на день смерті першого – вони повинні бути зареєстровані за однією адресою.


 

Які документи необхідно надати нотаріусу для відкриття спадкової справи?


Для відкриття спадкової справи у нотаріуса необхідно зібрати пакет документів . Ось що вам знадобиться:

 1. Оригінал свідоцтва про смерть особи, спадкоємцем якої Ви є.

 2. Документ, що підтверджує причину смерті.

 3. Якщо смерть спадкодавця настала внаслідок нещасного випадку або злочину, також знадобиться виписка з реєстру досудових розслідувань.

 4. Копія паспорта та ідентифікаційного коду спадкодавця, а також довідка з місця його проживання.

 5. Документи, що підтверджують право власності на спадкове майно (за наявності).

 6. Якщо є бажання, це теж треба забезпечити.

 7. Документи, що підтверджують спорідненість між спадкодавцем і спадкоємцем (це важливо для оподаткування у випадку спадкування за законом).

 8. Паспорт та ідентифікаційний номер спадкоємця.

Будь ласка, зверніть увагу, що це основний перелік документів і конкретні вимоги можуть відрізнятися в кожному конкретному випадку .


Крім того, після відкриття справи всі спадкоємці повинні подати заяву про прийняття або відмову від спадщини. Цю заяву необхідно подати нотаріусу, який веде справу (але не обов'язково нотаріусу, який відкрив справу).


 

Які зараз правила спадкування в Україні під час війни?


Після початку війни Кабінет міністрів постановив призупинити перебіг строку прийняття спадщини або відмови від неї на час дії воєнного стану, але не більше чотирьох місяців. Однак, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 червня 2023 року № 469, в Україні відновлено дію попередніх норм щодо строків прийняття спадщини.


Новою постановою скасовано одну з норм попередньої постанови Кабінету міністрів №164 від 28 лютого 2022 року, яка стосувалася питань нотаріату під час воєнного стану. У підсумку українці тепер мають півроку, щоб прийняти спадок чи відмовитися від нього.


Крім того, залишаються чинними правила, встановлені змінами до Порядку вчинення нотаріальної діяльності нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 , згідно з якими умови воєнного або надзвичайного стану передбачають, що

 1. Процедура поділу спадщини може бути розпочата після подання будь-яким заявником заяви до будь-якого нотаріуса в Україні незалежно від місця відкриття спадщини.

 2. У разі відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус може відкрити спадкову справу без використання цього реєстру. Але протягом п’яти робочих днів з дня відновлення доступу до Спадкового реєстру він повинен перевірити наявність інших спадкових справ, спадкових договорів чи заповітів.

 3. Якщо спадкову справу відкрито без використання Спадкового реєстру, видача свідоцтва про право на спадщину до його реєстрації у Спадковому реєстрі забороняється.

 4. Наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 року № 1760/5 затверджено перелік нотаріусів , які можуть вчиняти нотаріальну діяльність щодо цінного майна під час воєнного стану.


 

Як укласти спадковий договір в Україні, якщо спадкоємець перебуває за кордоном?


Якщо спадкоємець перебуває за кордоном, наприклад у Польщі, йому необхідно звернутися до консульської установи України або польського нотаріуса для підготовки заяви про складання свідоцтва про право на спадщину та надіслати її поштою нотаріусу, який відкрив свідоцтво про право на спадщину.


Будь ласка, пам’ятайте, що якщо ви обираєте іноземного нотаріуса, заява має бути забезпечена апостилем та перекладом на українську мову присяжним перекладачем . Але якщо ви хочете, щоб ваш підпис був нотаріально завірений у Польщі, країнах Балтії, Чехії тощо, додаткова легалізація заяви не потрібна, оскільки в Україні спрощено документообіг з цими країнами.


Пам’ятайте, що процес спадкування складається з двох послідовних етапів:

 1. Прийняття спадщини (здійснюється шляхом подачі відповідної заяви нотаріусу)

 2. Оформлення спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину.

Як було сказано вище, під час воєнного стану теоретично можна звернутися до будь-якого нотаріуса в Україні (із затвердженого списку) для відкриття спадкової справи.


Проте варто пам’ятати, що нотаріус, який відкрив справу не за місцем спадщини, не має повноважень видавати свідоцтво про право на спадщину.


Варто зазначити, що для здійснення другого етапу – оформлення спадкових прав, спадкоємець може залучити свого представника, довірену особу, яка вирішить усі процедурні питання. Його повноваження повинні бути зазначені в нотаріальній довіреності, яку можна оформити в Польщі , а не тільки в Україні.Comments


bottom of page