top of page

Права споживача в Польщі в 2023 році

Коли ви купуєте товар в інтернет-магазині, ви можете виявити, що він виглядає неправильно або працює не так, як мав би. У такій ситуації ви можете повернути його, обміняти, замінити деякі його частини або отримати відшкодування. Читайте нашу статтю про те, як повернути товари, придбані в магазині чи онлайн, з дефектами чи без, а також про те, які товари та послуги поверненню не підлягають.


Нові положення щодо прав споживачів у Польщі

1 січня 2023 року в Польщі набули чинності зміни до Закону про права споживача та Цивільного кодексу, які таким чином адаптували польське законодавство до європейської правової бази. Тож які основні зміни до польського Закону про захист прав споживачів?


Гарантійні зобов’язання щодо цифрових товарів

Зміни до Закону про захист прав споживачів передбачають, що якщо цифровий контент або цифрові послуги не відповідають договору, споживач має право вимагати:

 • адаптація цифрового контенту до договору

 • зниження ціни товару

 • розірвання договору, тобто повна відмова від прийняття товару.

При цьому вимога про зниження ціни та розірвання договору вважається прийнятною та обґрунтованою лише тоді, коли невідповідність товару заявленим властивостям є значною або очевидно, що підприємець не зможе швидко (в межах розумного) час) привести цифровий контент або цифрову послугу у відповідність до договору без значних незручностей для споживача.


Важливо, що у разі невідповідності товару умовам договору закон встановлює певну послідовність дій у рамках захисту прав споживачів. По-перше, споживач має право вимагати приведення товару у відповідність з договором шляхом його ремонту або заміни.


Лише тоді, коли ремонт або заміна виявиться економічно недоцільною, покупець матиме право вимагати зниження ціни товару або відмовитися від договору. Водночас продавець може вимагати повернення матеріального носія, на якому він доставив цифровий контент.


Інші новації в Законі про захист прав споживачів

 1. Зміна строку надання відповіді на скаргу споживача. Одна зі змін, внесених до Закону про захист прав споживачів, передбачає, що у разі відсутності строку, встановленого для конкретного випадку, підприємець зобов’язаний відповісти на скаргу споживача протягом 14 днів з дня її отримання.

 2. Продавець не несе відповідальності за невідповідність товару умовам договору, якщо під час укладення договору споживач був повідомлений про те, що певна властивість або параметри даного товару відрізняються від зазначених у договорі.

 3. Збільшення гарантійного та рекламаційного терміну вдвічі - скарга на неякісний товар по гарантії буде подаватися протягом двох років замість одного. Термін позовної давності для цього позову становитиме шість років замість двох.


 

Покупці в Польщі мають право на інформацію

Незалежно від того, яким способом ви бажаєте придбати товар (в магазині чи онлайн), продавець зобов’язаний надати правдиву інформацію про товар польською мовою. Ви маєте право знати ціну покупки та характеристики товару. Продавець повинен розмістити таку інформацію на видному місці. Якщо вам повідомляють лише усно, продавець порушує закон. Якщо при оплаті касир дає більшу ціну, ніж зазначена на ціннику, ви маєте право купити товар за нижчою ціною. Якщо ви помітили різницю в квитанції, ви можете вимагати повернення переплаченої суми. Онлайн-замовлення дають можливість скасувати їх безкоштовно без пояснення причини.Право споживача подати скаргу та повернути товар у Польщі

Якщо ви придбали товар і протягом двох років він виявляється несправним (наприклад, телефон перестає працювати, праска не вмикається або пристрій перестає працювати під час використання, і це не ваша вина), ви маєте право використовувати гарантію та подати претензію до продавця. Це пов’язано з польським Законом про захист прав споживачів. Ви маєте на це право, незалежно від місця придбання товару – магазин, інтернет-магазин чи ринокУ скарзі необхідно вказати свої очікування щодо продавця. Ви можете запросити:

 • ремонти

 • обмін

 • зниження ціни;

 • повернення грошей (якщо товар непридатний).

важливо! Щоб захистити свої права, потрібно надати підтвердження покупки. Тому не поспішайте викидати чек після покупки – він ще може стати в нагоді. Якщо ви оплачували карткою, ви можете роздрукувати квитанцію про оплату або, якщо ви робили покупку онлайн, роздрукувати квитанцію про оплату покупки, надіслану вам електронною поштою.


Скільки часу займає подача скарги?

Споживач має 1 рік з моменту, коли він дізнався про недолік товару, щоб подати рекламацію. Однак найкраще це зробити відразу після виявлення дефекту. Однак це не скорочує термін відповідальності продавця, тобто гарантійний термін (2 роки).

Термін розгляду рекламації залежить від обраної процедури: у разі ремонту, заміни або зниження вартості товару продавець зобов’язаний розглянути рекламацію протягом 14 календарних днів з моменту її подання.


Повернення товару, придбаного в стаціонарному магазині Польщі


Якщо товар був придбаний в магазині і не має заводського браку, повернути його буде не так просто. У Польщі продавець не зобов’язаний прийняти повернення товару лише тому, що покупець передумав. Деякі продавці допускають таку можливість, але це пов’язано лише з їхньою політикою продажу, а не юридичними зобов’язаннями.

Проте повернення товару в стаціонарний магазин можливе у разі несправності товару. У цьому випадку повернення здійснюється по гарантії. Якщо товар несправний, покупець може подати претензію по гарантії. До таких дефектів відносяться такі ситуації:

 • невідповідність реклами (або опису товару) властивостям або якості товару;

 • продукт не має властивостей, якими повинен володіти;

 • товар не відповідає меті купівлі, про яку покупець повідомив продавця при укладенні договору.


Як повернути неякісний товар по гарантії?

 1. Заповніть форму скарги на продукт і додайте її до відправлення, документ повинен містити таку інформацію.

 2. Разом із рекламацією необхідно повернути товар разом з усіма його частинами, а також додати копію квитанції або накладної.

 3. Спірний товар необхідно відправити за вказаною адресою, а заповнену рекламаційну форму можна надіслати в електронному вигляді на електронну адресу.


 

Чи можна повернути товар, куплений в інтернет-магазині в Польщі?


Споживач має право повернути товар, придбаний через Інтернет, протягом 14 календарних днів з дня отримання товару або укладення договору про надання послуг. Відповідно до закону продавець зобов'язаний повідомити покупця про його право на повернення товару. За відсутності такого повідомлення покупець може повернути товар протягом 12 місяців після закінчення 14-денного періоду повернення.


Для повернення товару, придбаного в інтернет-магазині, необхідно попередньо повідомити про це продавця. У більшості випадків бланк надається магазином, йде в упаковці з товаром, надсилається на електронну адресу або доступний на сайті магазину.


Якщо форма не була надана, її можна написати в довільній формі. Відповідно до закону, продавець повинен оплатити витрати на повернення товару. Після повернення у продавця є 14 днів, щоб повернути гроші (це у випадку, якщо товар без дефектів, товар з дефектами повертається по гарантії).Які товари та послуги не підлягають поверненню в Польщі?


Відповідно до польського законодавства, товари та послуги, які не підлягають поверненню, це:

 • товари з коротким терміном придатності або швидкопсувні товари;

 • вироби, виготовлені за індивідуальними умовами

 • запечатані товари, які не підлягають поверненню з гігієнічних причин (ліки, косметика), а також запечатані звукозаписи, аудіозаписи чи комп’ютерне програмне забезпечення;

 • доставка преси, перевезення вантажів, оренда автомобілів, громадське харчування, розважальні, культурні чи спортивні заходи, якщо в договорі визначено дату або період надання послуг;

 • алкогольні напої з відкладеним терміном поставки.


Де споживачі можуть отримати безоплатну правову допомогу?


Якщо в Україні питаннями захисту прав споживачів займаються Антимонопольний комітет України та Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, то в Польщі Управління з питань конкуренції та захисту споживачів є еквівалентною установою . Пам’ятайте, що українці мають такі ж права, як і будь-який споживач у Польщі та в усьому Європейському Союзі.


Якщо підприємець порушив ваші права, скористайтеся положеннями та допомогою інституцій підтримки споживачів. 801 440 220 та 22 290 89 16 – гаряча лінія для споживачів українською мовою. Він відкритий з понеділка по п'ятницю з 8-16. Вартість підключення згідно з тарифом оператора мобільного зв'язку. Ви також можете замовити консультацію, написавши електронний лист на uaporady@dlakonsumentow.pl .

Якщо ви купуєте товари онлайн у продавця з іншої країни ЄС, Норвегії, Ісландії чи Великобританії, Європейський центр споживачів тут, щоб допомогти. За телефоном 22 55 60 600 з понеділка по п'ятницю з 10-14 можна отримати консультацію україномовних юристів. Консультацію також можна отримати, надіславши електронний лист на адресу ECCNET-PL@ec.europa.eu .

2 перегляди

Comments


bottom of page