top of page

Парламентські вибори в Польщі у 2023 році: як вони вплинуть на польсько-українські відносини?

Цієї осені в Польщі відбудуться парламентські вибори. Багато експертів вважають, що їхні результати можуть мати значний вплив на внутрішній і зовнішній розвиток Польщі. Як це зазвичай буває перед кожними виборами, останній рік політики активно змагаються за електорат. Спробуємо з’ясувати, які головні політичні сили є лідерами виборчої гонки 2023 року та як ці вибори можуть вплинути на політику Польщі щодо українців.Коли в Польщі відбуваються парламентські вибори і чому вони важливі?


Чергові парламентські вибори в Польщі відбудуться 15 жовтня 2023 року . Цього дня буде обрано 460 депутатів Сейму та 100 сенаторів. На попередніх виборах, які відбулися у 2019 році, нині правляча партія «Право і справедливість» набрала більшість голосів – 43,6%.


Значення цьогорічних виборів полягає в тому, що державна система Польщі – це раціональний парламентаризм, тобто парламент відіграє провідну роль в управлінні країною. Отже, саме склад парламенту визначає рішення, які будуть прийняті законом, а відтак і основні напрямки політичного розвитку країни.


Останні два терміни, з 2015 року, партія «Право і справедливість» (PiS) відігравала провідну роль у польському парламенті. Тим не менш, згідно з цьогорічними соціологічними дослідженнями, опозиційні сили набувають все більшої популярності в польському суспільстві. І цілком можливо, що під час цих виборів провладна партія поступиться більшість у Сеймі та Сенаті об’єднаній опозиції. Цьогорічні вибори дійсно інтригують, а їхній результат неочевидний.


 

Чи мають українці право голосу на виборах у Польщі?


Здавалося б, відповідь на це питання очевидна. Проте російська пропагандистська машина вже кілька місяців активно пропагує присутність українців на виборах у Польщі, поширюючи у соцмережах неправдиву інформацію про те, що українці зможуть голосувати нарівні з поляками та обирати депутатів до Сейму. Нарешті біженці отримали документ PESEL.


Ця інформація, ймовірно, ще більше підбурить поляків проти українських біженців, які проживають у Польщі, і, можливо, відштовхне польських громадян від участі у виборчому процесі.


Однак це неправда, оскільки наявність номера PESEL не дає вам права обирати чи бути обраним до органів влади. Цей одинадцятизначний цифровий символ є лише персональним ідентифікатором. Однак, за законом , лише громадяни Польщі мають право голосу на польських виборах . Тому українець може голосувати лише в тому випадку, якщо прийме польське громадянство .


 

Основні політичні сили на парламентських виборах у Польщі у 2023 році.


На цьогорічних парламентських виборах у Польщі за голоси змагатимуться три основні політичні сили:

  • правляча партія «Право і Справедливість» на чолі з колишнім прем’єр-міністром Ярославом Качиньським, виборча програма партії доступна тут , у співпраці з союзниками (головний партнер — ультраправа партія «Суверенна Польща» міністра юстиції Збігнєва Зобра, передвиборча програма — доступний тут );

  • блок ліберальних і лівоцентристських сил Громадянська коаліція , до складу якої входить Громадянська платформа, виборча програма доступна тут , очолювана прем’єр-міністром і президентом Європейської Ради Дональдом Туском, ліві (виборча програма доступна тут ) і консервативний блок Третя дорога;

  • Konfederacja Wolności i Niezawisłości , скорочено Konfederacja, є крайньою правою партією, що поєднує націоналістів і лібертаріанців, передвиборча програма доступна тут . Наразі не має наміру входити до жодної коаліції.

Щоб краще розуміти програми заходів, написані польською мовою, радимо використовувати найкращі програми для перекладу з польської на українську на вашому телефоні.


 

Як виглядає поточний рейтинг партійних сил у Польщі?

Згідно з останнім опитуванням DoRzeczy . pl, проведеного наприкінці серпня 2023 року, «Право і справедливість» останнім часом збільшила свою підтримку порівняно з Громадянською коаліцією. Натомість Конфедерація почала стрімко втрачати рейтинги. Отже, нинішній рейтинг потенційних голосів, які польські респонденти готові віддати конкретним політичним силам, такий:

  1. Об’єднані правиці – 35,9%.

  2. Громадянська коаліція – 30,2%.

  3. Конфедерація – 12,7%.


 

Чи зміняться польсько-українські відносини після парламентських виборів у Польщі у 2023 році?

За політичним прогнозом журналіста Dziennik Gazeta Prawna Міхала Потоцького, залежно від результатів виборів у Польщі у 2023 році можливі три сценарії:


1. Перемога правлячої партії ПіС

Здобувши більшість у парламенті, Право і Справедливість, ймовірно, продовжить нинішню зовнішню та внутрішню політику, в тому числі щодо українців. Більш того, після виборів боротьба за голоси буде менш гострою. Хоча точні прогнози робити важко, оскільки на Польщу чекають наступні вибори (у 2024 році – до Європарламенту, у 2025 році – президентські), політексперт вважає, що в разі повної перемоги PiS уряд намагатиметься знизити градус напруги навколо історичних питань і проблем з українським зерном. Навіть після зміни складу уряд ПіС продовжуватиме надавати політичну, дипломатичну та військову підтримку Києву, оскільки більшість політиків партії вважають, що це повністю відповідає польським національним інтересам.


2. Перемога опозиції

Мова йде про сценарій, за яким новий уряд сформують Громадянська коаліція, Третій шлях і Ліві. Ці три блоки об'єднують лібералів, соціалістів і консерваторів. Експерт прогнозує, що проєвропейський опозиційний уряд навряд чи змінить загальноєвропейську підтримку України. Тож за цієї влади українці все ще можуть розраховувати на дипломатичну та військову підтримку, а також на послаблення історичних претензій та економічних суперечок.


Хоча тут можуть бути нюанси, якщо портфель міністра сільського господарства отримають представники Польської народної партії, яка входить до блоку «Третій шлях». Адже Народна партія – найменш проукраїнська політична сила і найбільш орієнтована на місцевих фермерів. Крім того, уряд Громадянської коаліції може бути менш наполегливим на військову підтримку України, ніж Анджей Дуда, який змусив прийняти багато ризикованих рішень.


3. Перемога Конфедерації

Це найризикованіший сценарій для України, адже Конфедерація є відверто антиукраїнською партією, а серед її політиків є навіть прихильники союзу з Росією (наприклад, Януш Корвін-Мікке). Тим не менш, навряд чи Конфедерація змогла б сформувати уряд самостійно. Хоча, якщо партія виграє, це залежатиме від того, як і ким вона буде створена. Тож за такого сценарію українцям варто очікувати відповідних рішень і блокування важливих законів.

7 переглядів

Comentarios


bottom of page