top of page

Матеріальна допомога Допомога по догляду за дитиною-інвалідом

У Польщі, як і в багатьох європейських країнах, люди, які належать до особливо вразливих категорій, а також ті, хто їм допомагає та піклується, отримують усіляку підтримку, у тому числі фінансову. Тому батьки, які мають доглядати за дитиною-інвалідом, мають право на грошову компенсацію. Дізнайтеся, коли опікуни мають право, що потрібно для отримання виплат і розмір допомоги у 2023 році.Хто має право на фінансову компенсацію за допомогу по догляду?


Допомога по догляду (не плутати з надбавкою на догляд !) призначається особі, яка змушена залишити роботу для догляду за дитиною-інвалідом . Компенсація призначається в першу чергу:

 • мати або батько;

 • фактичний опікун дитини;

 • родич, який здійснює догляд (це може бути сестра, брат, бабуся або дідусь пацієнта);

 • особа, на яку покладається аліментний обов'язок, за винятком осіб зі значним ступенем інвалідності.

Важливо : особа, яка перебуває на обліку в службі зайнятості та має статус безробітного, не може бути позбавлена ​​права на допомогу по догляду.

 

Умови отримання допомоги по догляду за хворими

Особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю, мають право на компенсацію за догляд за умови відмови від роботи та іншої оплачуваної діяльності по догляду за особою з інвалідністю. Проте опікун може претендувати на грошову компенсацію лише за наявності у особи з листком інвалідності медичних довідок, що підтверджують таку потребу:

 • постійний (тривалий) догляд;

 • допомога іншої особи у зв'язку зі значними фізичними обмеженнями та нездатністю самостійно займатися життєдіяльністю;

 • участь опікуна в процесі надання послуг, лікування, реабілітації тощо.

Варто також зазначити, що стосується людей, які не є родичами інваліда, який потребує догляду, вони можуть отримувати виплати лише за дотримання всіх наступних умов :

 • батьки інваліда, який потребує догляду, померли, позбавлені батьківських прав, є неповнолітніми або за станом здоров'я не можуть самостійно доглядати за дитиною (важкі інваліди);

 • інвалід не має інших родичів першого ступеня споріднення або вони за віком чи станом здоров'я не можуть обслуговувати інваліда (в тому числі осіб з групою інвалідності).

 

Коли призначається допомога по догляду?

Допомога по догляду може бути призначена у разі інвалідності особи, яка потребує постійного догляду:

 1. До 18 років.

 2. Під час навчання в середній або вищій школі (до 25 років).

З іншого боку, допомога по догляду не виплачується, якщо особа, яка потребує догляду, була поміщена в спеціалізований центр підтримки, де вона отримує цілодобовий догляд протягом принаймні 5 днів на тиждень. Якщо особа з інвалідністю вже отримує інші виплати або якщо особа, яка здійснює догляд, має право на достроковий вихід на пенсію. Крім того, компенсація de jure не повинна виплачуватися, якщо особа з інвалідністю перебуває у шлюбі (за винятком випадків, коли чоловік/дружина також має серйозну інвалідність).


Водночас юристи зазначають, що жінка/чоловік, які доглядають за чоловіком/дружиною, у разі потреби мають подати заяву на компенсацію. У тому числі, якщо, наприклад, один із батьків дружини/чоловіка доглядає за інвалідом. І якщо вашу заявку відхилено, вам слід звернутися за фінансовою допомогою, навіть якщо вам потрібні юридичні послуги . Ви також можете подати заявку на отримання фінансової допомоги Carer's Allowance за певних умов.


 

Скільки коштує допомога за доглядом за доглядом за доглядом у 2013 році?


З 1 січня 2023 року розмір допомоги по догляду становить 2458 злотих на місяць . Допомога виплачується щомісячно, починаючи з місяця, в якому Ви подали заяву, на вказаний банківський рахунок або (за бажанням) поштовим переказом чи готівкою в касі. Але не раніше, ніж подати заявку PESEL UKR .


Якщо інвалідність не обмежена певним терміном, право на отримання компенсації надається на невизначений термін.


Зверніть увагу, що розмір допомоги по догляду не залежить від доходу . Однак слід пам’ятати, що опікуни, які отримують цю допомогу, не мають права на роботу , навіть на тимчасову.


 

Як подати заявку на допомогу по догляду?

Є три способи подати заявку на отримання допомоги по догляду за хворими:

 1. Подайте заяву до відповідного органу за місцем вашого проживання (підрозділ, відповідальний за нарахування сімейних допомог у вашому регіоні - це може бути гміна або MOPS).

 2. Надішліть заяву рекомендованим листом на адресу соціальної установи, яка здійснює виплати.

 3. Подайте заявку онлайн на порталі Emp@tia або через портал електронних послуг ePUAP Internet Portal .


 

Які документи потрібні для отримання допомоги по догляду?

Який би варіант програми ви не вибрали, ви повинні мати:

 • листок непрацездатності із зазначенням необхідності постійного догляду за дитиною з боку опікуна;

 • PESEL UKR - у заявці необхідно вказати свій номер;

 • паспорт або інший документ, на підставі якого ви перетинали кордон;

 • документи особи, яка перебуває під опікою.


 

Що робити, якщо мені відмовляють у виплаті?

Після подання заяви у Вашій справі буде прийнято рішення, про що Ви будете повідомлені офіційним листом на вказану адресу. Відповідь може бути ні. У цьому випадку у вас є 14 днів для оскарження рішення. Апеляція подається до апеляційної комісії (апеляційної комісії місцевого самоврядування).

0 переглядів

Kommentare


bottom of page