top of page

Спецакт: зміни для українців у 2023-2024 роках у Польщі – подовжене перебування

Спецакт: зміни для українців у 2023-2024 роках у Польщі – подовжене перебуванняСейм ухвалив нові зміни до спеціального акту


Увага! Термін перебування українців у Польщі продовжено!

Президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав запропоновані зміни до спеціального закону. Від сьогодні законне перебування українців у Польщі продовжено до 4 березня 2024 року . Відповідні зміни підписав Президент Республіки Польща 29 травня 2023 року. З повним текстом можна ознайомитися на сайті Анджея Дуди (пункт 7 Закону від 14 квітня 2023 року про зміну назв державних університетів, підпорядкованих міністра внутрішніх справ про внесення змін до Закону про поліцію, Закону про прикордонну службу, Закону про державну пожежну службу та деяких інших законів).

У зв’язку зі змінами також продовжено:

 • Терміни дії національних віз.

 • Терміни дії картки.

 • Термін дії польських документів, що посвідчують особу.

 • Терміни дії документів на толероване перебування.

У другій половині квітня на урядовому сайті Республіки Польща з’явилася інформація про те, що 12 квітня Сейм ухвалив поправку до Спеціального закону про допомогу українським громадянам, які емігрували до Польщі внаслідок війни. У ст. 12 документу Сейм ухвалив такі поправки:

 • якщо громадянин України , який законно прибув на територію Республіки Польща в період з 24 лютого 2022 року, заявить про намір залишитися на території Республіки Польща, його перебування на цій території вважатиметься законним до березня 4, 2024 ;

 • перебування дитини , народженої на території Республіки Польща матір'ю, яка належить до вищезазначеної категорії, є законним протягом періоду, що стосується матері ;

 • якщо йдеться про громадянина України, який має Карту поляка та законно прибув на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 року та заявляє про намір залишитися на території Республіки Польща, то його перебування вважається законним до 4 березня 2024 року те саме стосується членів його найближчої родини.
 

Хто може легально перебувати в Польщі довше?


Відповідно до поправки , неповнолітні , які прибули після 24 лютого 2022 року, а також опікуни неповнолітніх , можуть легально перебувати в Польщі трохи довше за певних умов, а саме до 31 серпня 2024 року :

 • якщо це діти , які станом на 04.03.2024 перебувають у дитячому садку та;

 • якщо діти розподіляються на шкільні чи інші обов’язки – у польських чи українських школах, у тому числі дистанційно ;

 • якщо особа почала навчання в молодшій школі, старшій школі чи школі для дорослих не пізніше 2022/2023 навчального року ( середня професійно-технічна школа, школа після середньої освіти або школа для дорослих ).

Крім того, до 30 вересня 2024р студенти , які складають матуру, можуть залишитися в Польщі.

З повним текстом змін до Спецзакону можна ознайомитися тут . Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за днем ​​його опублікування, крім зазначених у ньому положень, які набирають чинності з іншого числа.


 


Чого стосуються зміни в спецакті?


У початковому вигляді цей акт був прийнятий 12 березня і регулює становище біженців у Польщі з початку війни, зокрема законність їхнього перебування, право на навчання та роботу, доступ до медичної допомоги. Раніше вже були зміни в спеціальному законі, який регулював, наприклад, умови для осіб, які займаються підприємницькою діяльністю в Польщі. Нововведення, запроваджені у січні 2023 року, стосуються загальних умов перебування українських біженців у Польщі та встановлення нових зобов’язань для вимушених переселенців. Як зазначено в проекті змін до Закону:

Нинішнє функціонування Закону України «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території країни» від 12 березня 2022 року [...] принесло досвід, який свідчить про необхідність внесення ще однієї зміни, яка полягає в уточненні деяких його положень, зміна деяких прийнятих рішень, а також доповнення новими стандартами.

Основна частина проекту змін до чинних положень Спеціального закону стосується, насамперед, таких питань, як:

 • легалізація українців у Польщі, умови перебування та перетин українцями кордону;

 • врегулювання порядку надання допомоги біженцям у місцях колективного проживання;

 • розширення та диверсифікація системи пільг для українців.


Посвідка на проживання для українців, які прибули після та до 24 лютого 2022 року


Завдяки січневому проекту закону про внесення змін до спеціального закону, закон передбачає, що українці, які проживають на території Республіки Польща під тимчасовим захистом, не повинні звертатися за картою побуту для продовження свого законного перебування в країні . Навіть якщо їхнє перебування в Польщі вже перевищило дев’ять місяців.


Нинішню відмову від цієї процедури Міністерство внутрішніх справ та адміністрації аргументує тим, що це може призвести до організаційного колапсу у відповідних державних установах. Крім того, сьогодні немає об'єктивної потреби. Адже згідно зі спеціальним актом українські біженці з війни мають право перебувати в Польщі протягом 18 місяців з 24 лютого 2022 року (до 24 серпня 2023 року) на цілком законних підставах.Тому в оновленій редакції закону було виключено норму, яка надає біженцям з України право отримати звичайний дозвіл на тимчасове проживання після дев’яти місяців перебування в Польщі (початкова редакція спецзакону передбачала таку можливість).


Що стосується громадян України, які перетнули українсько-польський кордон до 24 лютого 2022 року, то зміни до закону також передбачають продовження дозволу на легальне перебування в Польщі. Якщо попередня редакція спецзакону дозволяла таким особам легально перебувати в країні до кінця 2022 року, то поправка продовжує цей термін до 24 серпня 2023 року.Зобов'язання збирати PESEL українцями


Оновлений спецзакон вимагає отримання номера PESEL для біженців з України, які прибувають до Польщі та планують залишитися тут під статусом тимчасового європейського захисту . Мігранти мають на це 30 днів (раніше термін реєстрації в системі PESEL становив 90 днів з моменту в’їзду до Польщі).


Це стосується як тих українців, які збираються в’їхати до Польщі, так і тих, хто перебуває в Польщі певний час. Для останньої категорії відлік тридцяти днів почнеться з дня набрання чинності змінами до закону. Поки що отримано PESELвідкривав українцям шлях до багатьох можливостей у Польщі, але це не було обов’язковим. Крім того, однією з новел закону є спрощення для громадян України, які з певних причин втратили доступ до довіреного профілю.


 

Визнання електронної посвідки на проживання українців у Польщі Diia.pl


Ще однією важливою зміною спецзакону є офіційне визнання електронного документа, доступного в додатку Diia.pl , як посвідки на проживання для громадян України. Легалізація цього електронного документа має закрити всі питання та зняти всі проблеми з перетином кордону українцями.


Адже зміна до спецзакону зафіксує на законодавчому рівні те, що встановлений модуль Diia.pl разом із проїзним документом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон протягом короткого часу – наприклад, для сім’ї. причини, для отримання документів чи вирішення професійних питань – без необхідності отримання віз.


Крім того, Польща офіційно повідомила ЄС та країни Шенгену, що Diia.pl є достатнім документом, який підтверджує легальне перебування українських військових-мігрантів у Польщі.


Отже, цей електронний документ дозволяє громадянам України вільно подорожувати до країн ЄС і навіть за його межі.Посилення контролю за українськими біженцями, які є отримувачами соціальних виплат


Ще одним нововведенням у спецзаконі є введення положення про призупинення всіх фінансових виплат українським біженцям, які перетинають польський кордон і залишають Польщу.


Якщо біженець повертається до Польщі протягом 30 днів, соціальні виплати відновлюються (механізм цього процесу ще не пояснюється детально). Якщо біженець перебуває за межами Польщі більше 30 днів, він втрачає свій особливий статус і всі пов’язані з ним привілеї, зокрема право на допомогу та соціальні виплати.


Однак особливий статус можна відновитиякщо людина змушена знову шукати притулку від війни і потрапляє до Польщі. З метою посилення контролю за громадянами України – одержувачами соціальних виплат, які виїжджають з Польщі, зміною до закону введено правові підстави для органу соціального страхування отримувати від Прикордонної служби інформацію з реєстру перетину кордону українцями.
 


Зміни в організації допомоги в місцях колективного проживання біженців


Відповідно до змін до спеціального закону зміняться умови надання допомоги українцям, які проживають у житлових будинках. Поправка передбачає, що громадяни України, які прибули до Польщі, рятуючись від війни, і оселилися в пунктах масового розміщення, зможуть перебувати там безкоштовно протягом 120 днів.


Точніше, з 1 березня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі понад 120 днів, повинні будуть компенсувати 50% вартості допомоги, яку вони отримують у місцях колективного розміщення (але не більше 40 злотих на день). А з 1 травня 2023 року громадяни України, які перебуватимуть у Польщі як біженці понад 180 днів, повинні будуть покривати 75% витрат на проживання в центрах масового розміщення (але не більше 60 злотих на день).


Тим не менш, найбільш незахищені категорії громадян України звільнені від обов’язку сплачувати проживання навіть після закінчення 120 днів:

 • люди з обмеженими можливостями та особи, які за ними доглядають

 • людей пенсійного віку

 • другорядний;

 • вагітна жінка;

 • особи, які виховують дитину до 1 року;

 • батьки/опікуни трьох і більше дітей.


Люди, які з певних причин опинилися у складній життєвій ситуації і не можуть брати участь у витратах, не будуть платити за проживання. Кожна така ситуація розглядатиметься індивідуально, її оцінюватиме воєвода чи суб’єкт, який безпосередньо надає допомогу. 

Додаткова допомога українцям

Ратифіковані Сеймом зміни до спеціального акту також стосуються розширення та диверсифікації пільг для біженців з України. Таким чином, згідно з нововведеннями:

 • Польські органи місцевого самоврядування отримають додаткові кошти (понад 2 мільярди злотих), призначені насамперед для реалізації освітніх завдань, пов’язаних із навчанням, вихованням та опікою дітей та студентів з України у 2023 році;

 • кошти будуть виділені з Фонду сприяння збереженню матеріальної та нематеріальної культурної спадщини України;

 • компанії та організації, які допомагають Україні, зможуть користуватися податковими пільгами протягом наступного року.

Крім того, зміни мають створити правові підстави для використання коштів Фонду для фінансування завдань Польського Червоного Хреста у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні.

7 переглядів

Comments


bottom of page