top of page

Зміни в трудових договорах та кодексах в Польщі

23 березня 2023 року президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав зміни до Трудового кодексу. Нові правила набудуть чинності у квітні. Дізнайтеся, що зміниться! Пропонуємо також дізнатися, які бувають види договорів. Адже не кожен договір вигідний працівнику, тому варто знати, які права та обов’язки передбачає підписання такого документа.
Эх


Зміни в трудовому кодексі Польщі


Зміни мали запровадити на початку серпня 2022 року, але через трудомісткість законотворчого процесу дату запровадження нових норм перенесли. Ці зміни є результатом необхідності імплементації рішень Європейського Союзу щодо працевлаштування та праці в польське законодавство. Як зазначається, зміни стосуватимуться насамперед трудових договорів на строк випробування, тобто договорів, які укладаються з метою перевірки кваліфікації та придатності працівника до виконання певного виду робіт.може бути укладено на термін від 1 до 3 місяців (цей термін буде визначено залежно від запланованої тривалості наступного трудового договору працівника);

 • може бути повторно укладений роботодавцем з тим же працівником, якщо він прийнятий на іншу посаду (для виконання іншого виду робіт);

 • строк випробування може бути продовжений на час відпустки або іншої відсутності працівника з поважних причин.

 


Згідно з новим положенням, контракт на випробувальний термін:


 • може бути укладено на термін від 1 до 3 місяців (цей термін буде визначено залежно від запланованої тривалості наступного трудового договору працівника);

 • може бути повторно укладений роботодавцем з тим же працівником, якщо він прийнятий на іншу посаду (для виконання іншого виду робіт);

 • строк випробування може бути продовжений на час відпустки або іншої відсутності працівника з поважних причин.


І так, відповідно до рекомендацій Європейського Союзу, згідно з новими правилами, трудовий договір з випробувальним терміном у Польщі укладатиметься на 1 місяць, якщо роботодавець має намір укласти з працівником трудовий договір на певний термін. до 6 місяців.


У свою чергу, для працівників, які працюють за строковим договором від 6 до 12 місяців, буде встановлено випробувальний термін тривалістю 2 місяці, а для працівників, з якими планується укласти трудовий договір, – 3 місяці. мінімум 12 місяців. В обґрунтованих випадках роботодавець має право продовжити строк випробування з одного-двох місяців до трьох місяців, але не більше.

Серед інших змін:

 • Будуть введені додаткові перерви. Якщо працівник працює більше 6 годин, він матиме право на 15 хвилин; якщо вона перевищує 9 годин, то працівник матиме право на додаткову перерву тривалістю не менше 15 хвилин; якщо довше 16 годин, працівник матиме право на іншу перерву не менше 15 хвилин.

 • Штрафні санкції для роботодавців, які не інформують працівників про умови найму та не відповідають на запитання працівників з цього приводу.

 • Будуть запроваджені нові положення про гнучкі форми роботи. Працівники, які виховують дитину до 8 років, зможуть подавати заяви в паперовій або електронній формі на гнучкий режим роботи.


 


Трудовий договір


Трудовий договір ґрунтується на припущеннях польського Трудового кодексу, тобто правового акту, який визначає як права та обов’язки працівника, так і роботодавця. Для багатьох людей це найкраща основа для працевлаштування, оскільки вона гарантує кожному працівнику такі права, як :

 • принаймні мінімальна місячна зарплата (у Польщі це 3490 злотих брутто з 2023 року)

 • оплата за період, коли ми хворіли і не могли працювати в розмірі 80% нашої винагороди

 • оплачувана відпустка (21 або 26 днів на рік, в залежності від стажу)

 • конкретний час і місце роботи

 • – безпечні умови праці та дотримання правил охорони праці


Проте трудовий договір має і свої мінуси. Ми можемо включити, серед іншого:

 • часто нижча ставка, ніж при укладанні інших контрактів через вищі витрати роботодавця на утримання працівника

 • необхідність дотримання часу та місця роботи, визначених договором, часто жорсткий режим робочого часу

 • зобов’язання відпрацьовувати певну кількість годин на місяць (повний робочий день – 40 годин на тиждень)


Ми можемо укласти трудовий договір з випробувальним терміном, для заміни під час тривалої відсутності даного працівника, а також на певний або невизначений термін. Трудовий договір може бути розірвано з відповідним попередженням. Якщо ми працювали у даного роботодавця менше 6 місяців, то у нас є 2-тижневий термін попередження. Місячний термін попередження застосовується після роботи понад півроку, тоді як 3-місячний термін попередження має бути дотриманий, якщо ми працюємо в даній компанії більше 3 років.


При укладанні трудового договору і ми, і роботодавець повинні сплачувати страхові внески (вони автоматично утримуються з нашої зарплати). Ми включаємо:

 • пенсійний внесок (9,76% фінансує працівник і стільки ж – роботодавець)

 • внесок на пенсію по інвалідності (1,50% сплачує працівник і 6,5% – роботодавець)

 • внесок на медичне страхування (сплачується тільки працівником у розмірі 9%)

 • внесок на випадок хвороби (2,45% також сплачує тільки працівник)


 

Договір доручення


Договір доручення точно не дає таких привілеїв і не гарантує збереження прав працівника, як трудовий договір. Тим не менш, це одна з найпопулярніших форм договорів, укладених у Польщі.


Її великий плюс і мінус полягає в тому, що вона не створює основи для стабільної роботи. Це означає, що працівник або роботодавець можуть його порушити в одну ніч. При підписанні договору доручення вартість нашої винагороди також має бути трохи вищою. З точки зору роботодавця, це вигідний варіант, оскільки йому не потрібно платити всі внески.


Це означає, що витрати на утримання працівника для нього значно менші. Проте вища чиста зарплата тягне за собою відсутність пільг, гарантованих трудовим договором. Якщо ми приймаємо рішення про договір доручення, ми не можемо розраховувати на оплачувану відпустку, лікарняні тощо.


Договір доручення дуже охоче укладається зі студентами, яким ще не виповнилося 26 років, тоді роботодавець не повинен платити обов'язкові внески , а значить, витрати на утримання такого працівника мінімальні.Переваги договору доручення:

 • свобода в укладенні та розірванні договору

 • зазвичай ми не маємо погодинного робочого часу, ми можемо працювати більше або менше, залежно від наших потреб і можливостей

 • гарантована мінімальна погодинна ставка

 • приваблива форма працевлаштування для тих, хто навчається або навчається завдяки вищій зарплаті (це пов’язано з відсутністю обов’язку сплачувати внески з боку роботодавця)

Недоліки договору доручення:

 • відсутність права на оплачувану щорічну відпустку, відпустку за вимогою

 • також немає оплачуваних лікарняних чи лікарняних

 • відпрацьований за договором доручення період не зараховується до нашого трудового стажу


 

Договірна робота


При укладенні контракту на конкретну роботу внески на медичне та соціальне страхування не сплачуються ні з зарплати працівника, ні з боку роботодавця. Укладаючи такий документ, роботодавець доручає нам виконати конкретне завдання і ми маємо визначений час, коли ми його повинні виконати.


Важливо, що договір про виконання конкретного завдання не може бути розірваний, як і трудовий договір чи договір доручення. Роботодавець може розірвати такий документ лише тоді, коли працівник не виконував свою роботу або виконував її у спосіб, що не відповідає припущенням.


Якщо під час дії договору на конкретну роботу роботодавець розриває його без пояснення причин, то він повинен виплатити нам винагороду в повному обсязі. Укладаючи трудовий чи договір про доручення, ми не несемо відповідальності за кінцевий результат нашої роботи, але ми повинні докласти всіх зусиль, щоб забезпечити якісне виконання роботи.Переваги договору на конкретну роботу:

 • вища чиста винагорода, отримана через відсутність сплачених внесків

 • свобода і гнучкість роботи - немає встановлених годин і чіткого графіка, тільки дедлайн, до якого ми повинні встигнути виконати дане замовлення


Недоліки договору підряду на конкретну роботу:

 • відсутність медичних та пенсійних внесків. Це означає, що ми не маємо гарантії на майбутнє і не можемо скористатися оплачуваним лікарняним

 • роботодавець може розірвати таку угоду і зменшити нам зарплату, якщо виявиться, що ми не сумлінно виконували свою роботу

0 переглядів

Comments


bottom of page