top of page

Закордонні українці мають декларувати отриману грошову допомогу

З початком війни багато українців, які виїхали за кордон, отримували матеріальну допомогу від різних благодійних організацій. Дізнайтеся, чи потрібно за законодавством України цю допомогу декларувати та чи оподатковуються ці кошти.
Фінансова допомога від благодійних організацій для закордонних українців як іноземний прибуток


З початку повномасштабного російського наступу мільйони громадян України, переважно жінки з дітьми та люди похилого віку, покинули країну в пошуках безпеки. Уряди та різні міжнародні організації намагалися підтримати вимушених військових мігрантів за кордоном, надаючи українцям гуманітарну, фінансову та психологічну підтримку.


Наприклад, багато українців за кордоном, у тому числі в Польщі, мали змогу взяти участь у програмі фінансової допомоги ООН , отримати виплати від гуманітарної організації Save The Children , скористатися благодійними фондами Лютеранської Всесвітньої Федерації тощо.


Отримуючи грошову та матеріальну допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів, іноземних кампаній та організацій, українці, які зараз перебувають за кордоном, але залишаються громадянами та податковими резидентами України, стурбовані тим, як ці благодійні кошти виглядають у контексті українського податкового законодавства.


Справа в тому, що згідно з українським податковим законодавством така фінансова допомога вважається іноземним доходом, а тому про отримання цих коштів необхідно звітувати в податковій. Отже, чи повинні громадяни декларувати в Україні фінансову допомогу, отриману за кордоном, і чи потрібно сплачувати з неї податки? Відповідь на це питання дав Омбудсмен України.
Чи мають закордонні українці декларувати отриману матеріальну допомогу?


Згідно з роз’ясненням Омбудсмена, оприлюдненим у Twitter 30 січня 2023 року, громадяни України, які виїхали за кордон у зв’язку з війною та отримали фінансову допомогу від різних міжнародних благодійних установ, мають фактично звітувати перед державою про фінансові виплати, отримані від іноземних установ. За словами Омбудсмана України:

Громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших державах світу, зобов'язані декларувати як іноземні доходи допомогу, отриману від іноземних держав, їх державних коштів, іноземних кампаній та організацій.


Це відповідає п. 179.3 Податкового кодексу України, згідно з яким платники податку в Україні, у тому числі виїхали за кордон, зобов’язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи.Чи оподатковується задекларована українцями фінансова допомога?


Відповідно до положень Податкового кодексу України платники податку зобов’язані подавати річну декларацію про свій майновий стан, зміни і доходи. Метою цих декларацій є нарахування та сплата відповідних податків. Однак оподаткування поширюється не на всі випадки.


Чинним законодавством України передбачено, що фінансова допомога, отримана українцями від іноземних держав та їх державних коштів, наразі виключається з доходів, які підлягають обов’язковому державному оподаткуванню. Кошти, отримані від іноземних держав, їх державних фондів, іноземних кампаній і організацій у вигляді благодійних фінансових платежів, просто не підлягають оподаткуванню.


Цей вид іноземного доходу не оподатковується ні військовим збором. Нагадаємо, що ця норма поширюється лише на тих громадян України та членів їх сімей першої черги (), які постраждали внаслідок збройної агресії Росії та скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном.Як українцям подати податкову декларацію в Україні, перебуваючи за кордоном?


Для декларування доходів, отриманих у вигляді благодійних грошових платежів від іноземних держав та їх державних коштів, українцям, які наразі перебувають за кордоном, не потрібно повертатися в Україну та звітувати перед податковими органами. Громадяни України, незалежно від країни проживання, мають можливість подати податкову декларацію в електронному вигляді.


Це можна зробити за допомогою особистого електронного кабінету на державному сайті. Для декларування доходів, отриманих у вигляді благодійних фінансових внесків від іноземних держав та їх державних коштів, необхідно»

  • увійти в особистий Електронний кабінет платника податків;

  • перейти в розділ «ЕК для громадян»;

  • вибрати вкладку «Податкова декларація про майно і доходи»;

  • заповнити та подати декларацію.


Усі суми виплат, отриманих громадянином України як фінансову допомогу від міжнародних організацій, необхідно вводити самостійно, а потім вираховувати із загального доходу.


Нагадаємо, відповідно до Податкового кодексу України громадяни подають податкову декларацію один раз на рік за первинний звітний період. Для платників податку на доходи фізичних осіб цей період дорівнює календарному року, який триває до 1 травня року, наступного за звітним.


Отже, фізичні особи мають подати податкову декларацію за 2022 рік до 1 травня 2023 року.


2 перегляди

Comments


bottom of page