top of page

Головне статистичне управління (ГУС) - яку інформацію воно надає?

Державну статистичну діяльність у Польщі здійснює Головне статистичне управління (GUS). Між ЦСУ та Міністерством статистики України діє Угода про співробітництво (від 22 лютого 1994 р.). Яку роботу проводить Головне управління статистики та яку інформацію надає? Чи беруть участь українці в польському переписі? Відповіді на ці питання можна знайти в нашій статті.Центральне статистичне управління


Центральне статистичне управління є центральним апаратом Державного управління справами, до завдань якого входить збір та обмін статистичною інформацією в різних сферах життя, переважно громадської, а іноді й у деяких сферах приватного життя громадян. Існують відповідні положення щодо передачі даних (Закон про державну статистику та річна програма статистичних спостережень).


Усі дані мають бути доступні лише в агрегованому вигляді (оформлені) таким чином, щоб неможливо було ідентифікувати окремих респондентів (статистична конфіденційність).До основних завдань Центрального державного апарату належать:

 • збір, обробка, обчислення та аналіз офіційної статистики;

 • забезпечення суспільства, державного управління, а також суб’єктів національної економіки об’єктивною інформацією про ситуацію в економічному, демографічному, соціальному та природному середовищі з метою визначення найкращих міст Польщі для життя та роботи ;

 • ведення національних реєстрів і систем різних видів статистичної інформації;

 • організація та проведення перепису населення.

Голова Головного статистичного управління обирається на 5 років і має статус міністра. 


Які реєстри веде Головне управління статистики?

Головне статистичне управління веде такі національні реєстри:

 1. Національний офіційний реєстр суб’єктів народного господарства – це збірка інформації про юридичних осіб, які діють у Польщі.

 2. Національний офіційний реєстр територіального поділу країни включає:

 • ідентифікатори та назви місць;

 • ідентифікатори та назви одиниць адміністративного поділу;

 • адресна ідентифікація вулиць, нерухомості, будівель і квартир;

 • статистичні округи та реєстраційні округи.
Польський перепис – чи беруть участь українці в переписі?


Перепис населення в Польщі - це регулярне державне статистичне спостереження, яке проводиться раз на 10 років з метою опитування всіх жителів країни. Це опитування стосується всіх громадян, незалежно від їхнього походження чи статусу, і дозволяє визначити національний, етнічний та релігійний склад країни, у тому числі, скільки українців проживає в Польщі.


Особливе значення має реєстрація кількості українців, які проживають у Польщі. Отримана інформація дозволяє державним інституціям планувати та здійснювати заходи для біженців, релігійних діаспор, етнічних та національних меншин, а також іноземців, які проживають у Польщі.


Перепис дає можливість не тільки визначити точні дані про чисельність населення і національний склад, а й виявити соціально-економічні процеси, що відбуваються в країні. Завдяки цьому жителі країни можуть отримати більш повну картину життя в Польщі.Початок форми

Основним способом проведення перепису є онлайн-перепис шляхом заповнення форми (переписного листка) або за номером телефону, вказаним на сайті.

Останній перепис населення в Польщі проводився в 2021 році, а наступний відбудеться в 2031 році. Так, згідно з переписом 2021 року, у Польщі проживає 38 036 118 осіб. Згідно з цією статистикою: за останні 10 років (з 2011 року) населення країни скоротилося приблизно на 476 тисяч осіб, що становить 1,2%.


Початкові зміни очікуються в переписі, який відбудеться у 2031 році, у зв’язку з перебуванням у Польщі великої кількості громадян України. Кожен українець зобов’язаний взяти в ньому участь, адже згідно з польським законодавством участь у переписі є обов’язковою для всіх респондентів, які проживають у Польщі. Для заохочення населення для всіх учасників організовуються тоталізатори та лотереї.


ВАЖЛИВО! Якщо ви не берете участь у переписі, то можете отримати штраф до 5000 злотих.


Деякі дані Головного статистичного управління (ГУС) за 2023 рік.


Внаслідок повномасштабної війни в Україні:

 • 187,9 тис. українці ходили до польських шкіл і дитсадків;

 • Загалом минулого навчального року в польських навчальних закладах навчалося 5 мільйонів дітей, підлітків і дорослих;

 • більше дітей з України отримала провінція МазШеп - 33,6 тис. діти;

 • найбільше прийнято початкових шкіл – 64,1% від загальної кількості учнів-біженців (116,8 тис. дітей);

 • 36,9 тис. Діти (27,4%;) відвідують дитячі садки;

 • Дошкільні групи в ДНЗ відвідують 6400 дітей;

 • У загальноосвітніх школах навчається 27,2 тис. учнів. студентів. учнів: у загальноосвітніх школах навчається близько 10 дітей, у технікумах – 8 дітей, майже 3 тис. – у ПТНЗ І ступеня; 5,9 тис – у школах поліції;

 • Через незнання польської мови чи проблеми з адаптацією кожен п'ятий українець відвідував підготовче відділення;

Головне статистичне управління також заявило, що найбільше учнів і студентів навчається у Варшаві – 17,2 тисячі. осіб, у Вроцлаві - 8,5 тис. дітей, а в Кракові – 7,4 тис.


Comments


bottom of page