top of page

Все, що повинні знати українці в Польщі про PIT 37 і PIT 11

Усі громадяни України, які зараз живуть і працюють у Польщі, повинні знати та дотримуватися місцевого законодавства, зокрема своїх податкових зобов’язань. Одним із основних податків для працюючих фізичних осіб у Польщі є т. зв ЯМА. Тому пропонуємо детально роз’яснити, що таке ПДФО, як і коли заповнювати річну декларацію ПДФО-37 та що робити, якщо ви не отримали ПДФО-11.
Як перевірити статус PIT-37

Щоб перевірити статус заявки, увійдіть на сторінку https://www.podatki.gov.pl/pit/ . Там ви побачите один із таких знаків:

 • Статус 200 - декларація належним чином заповнена та погоджена у відповідних органах, виправлення даних не потребує. Залишається тільки отримати документ УПО.

 • Статус 401 - дані заповнені невірно, необхідно повторно подати декларацію з ПДФО.

 • Статус 411 - така виписка вже є (наприклад, виписку надіслано електронною поштою та іншим способом одночасно). Ви повинні повторно подати заявку.

 • Статус 412 - невідповідність даних авторизації даним, що містяться в документі. Ви повинні повторно подати заявку.

 • Статус 414 - невідповідність ідентифікаційних даних, таких як NIP або PESEL. Ви повинні повторно подати заявку.

За ознакою буде зрозуміло, чи прийнято вашу декларацію та чи потрібно її редагувати.Коли прийдуть гроші на ПДФО-37

Варто відзначити, що розрахувати чіткий термін повернення неможливо. Справа в тому, що дата повернення може бути різною в кожному конкретному випадку. Максимальний термін, протягом якого гроші повинні надійти, становить 90 днів. Це положення передбачено польським законодавством.

У разі подання декларації через Інтернет цей термін може бути збільшено. Але іноді це може зайняти до 45 днів.Як пожертвувати 1,5% вашого податку на благодійність

Якщо ви хочете, ви можете пожертвувати 1,5% вашого податку на благодійність. Зробити це досить просто. Ти мусиш:

 • У місці, де вам пропонують пожертвувати податок на благодійність, виберіть опцію Вибрати організацію .

 • Введіть назву організації, якій ви хочете перерахувати кошти, або введіть її номер KRS (Національний судовий реєстр).

 • Натисніть «Схвалити» .

Це все. Після цього вам більше нічого не потрібно буде робити. Зверніть увагу, що сума переказу не впливає на ліміт відшкодування податку. Крім того, ця сума не впливає на розрахунок податку. Цей переказ є необов’язковим, тому, якщо ви не хочете жертвувати свої податки на благодійність, вам не потрібно це робити. 


Податок на прибуток в Польщі

Після 24 лютого 2022 року мільйони українців переїхали до Польщі. А за наявними експертними даними, понад 300 тис Українські біженці вже влаштувалися на польські підприємства та офіційно працюють, сплачуючи податки до бюджету Республіки Польща. Одним із таких податків є PIT − податок на доходи фізичних осіб, який сплачують усі працівники в Польщі, включно з іноземцями, які отримують доходи від роботи:

 • на підставі трудового договору ;

 • на підставі договору про надання послуг (договір комісії);

 • на підставі договору з підрядником (підряд підряду).

За стандартною процедурою роботодавець самостійно здійснює відрахування із заробітної плати працівника. Однак вони т. зв аванси, які не обов’язково можуть бути точними до останнього пенні. Тому наприкінці року цілком можливо, що роботодавець сплатив трохи більше/менше податків із зарплати працівника. Щоб «вирівняти» фінансові неточності в розрахунках з державою і виплатити в повному обсязі за сумою всіх доходів, отриманих в країні, були створені декларації PIT 11 і PIT 37.


У звітах має бути зазначено, чи ви переплатили чи недоплатили податки. У разі переплати держава поверне платнику податку зайву частину, а якщо буде недоплата, то працівнику доведеться доплатити необхідну суму. Надміру сплачені кошти необхідно повернути протягом 45 днів з дня подання декларації PIT 37 – якщо вона подається в електронному вигляді, або протягом трьох місяців, якщо це звітність у паперовому вигляді. 


Що таке декларація PIT 11?

Декларація про доходи PIT 37 заповнюється на основі податкової декларації PIT 11. Цю податкову декларацію заповнює роботодавець для податкової служби. У податковій декларації роботодавець вказує:

 • скільки працівник заробив протягом року;

 • скільки з цієї суми було сплачено податків;

 • скільки працівник отримав зарплату нетто .

Отже, звіт PIT 11 дозволяє дізнатися всі ваші доходи та відрахування за попередній рік. Відповідно до Закону роботодавець готує звіт PIT 11 для кожного працівника та подає його в електронному вигляді до податкової служби до кінця січня 2023 року.


Цей звіт працівники також мають отримати від роботодавців до 28 лютого. А на підставі відомостей про отримані доходи та сплачені податки, що містяться в PIT-11, працівник може самостійно заповнити податкову декларацію PIT 37.Що робити, якщо роботодавець не надав ПДФО 11?

Відразу варто зазначити, що неотримання PIT-11 від роботодавця не є поважною причиною для неподання декларації PIT-37. Несвоєчасне подання річної податкової декларації може призвести до штрафу з відсотками за прострочення. Тому, якщо до кінця лютого працівник не отримав від роботодавця звіт з ПДФО-11, у нього є кілька варіантів подальших дій.


1. Скористайтеся сайтом податкової служби

Найпростіший спосіб вирішити ситуацію – скористатися офіційним державним порталом. Він містить звіт, який податкові органи автоматично формують на підставі податкової декларації після її подання роботодавцем. Детальніше про те, як заповнити декларацію PIT 37, ви можете прочитати на цьому сайті нижче.2. Зверніться до роботодавця з нагадуванням

Якщо з якихось причин ви все ж хочете отримати на руки звіт PIT-11, можете спробувати нагадати роботодавцю про необхідність надати вам цей документ. Для цього можна звернутися не тільки безпосередньо до директора, але і в бухгалтерію або відділ кадрів. Ще краще, якщо ви можете надіслати рекомендований лист-нагадування компанії, де ви працювали, так званий лист-нагадування. нагадування, в якому має бути прохання про надання декларації PIT-11.3. Подати скаргу на роботодавця в податкову

Ненадання роботодавцем працівнику ПДФО 11 у встановлений законом термін є вагомою причиною для звернення зі скаргою до податкової служби. Адже це є порушенням законодавчого обов’язку, за яке може бути накладено штраф. І поки податкова розглядає вашу скаргу, ви відразу можете отримати від неї інформацію про суму сплачених за вас податків. І на основі отриманих даних заповніть ПДФО 37.

4. Подати декларацію PIT 37 із зазначенням орієнтовних сум

Крім перерахованих варіантів, за відсутності звіту PIT 11 працівник може подати річну декларацію PIT 37 із зазначенням орієнтовних сум доходу та утримань. Пізніше ці суми можуть бути скориговані відповідно до нових отриманих даних. Найважливіше, будь-які виправлення у звіті мають бути внесені до кінцевого терміну подання річної звітності.Що таке декларація PIT 37?

У той час як звіт PIT 11 заповнюється роботодавцем, розрахунок податку PIT 37 є обов’язком працівника. 

Хто і коли зобов'язаний подавати звіт PIT 37?

Наразі всі працівники з України, які отримали PIT 11 за 2022 рік від свого польського роботодавця та досі живуть і працюють у Польщі, зобов’язані подавати PIT 37 як особи зі статусом податкового резидента Польщі. Тільки якщо працівник пропрацював менше 183 днів на рік, йому не потрібно подавати PIT-37.


Зверніть увагу, що якщо ви працювали в Польщі на кількох роботах у 2022 році, ви повинні отримати окремі декларації PIT 11 від кожної компанії – вам потрібно розрахувати їх усі та показати кожну в одній (!) формі звітності PIT 37 за 2022 рік.


У 2023 році податкові служби Польщі почнуть приймати декларації PIT-37 з 15 лютого 2023 року до 2 травня 2023 року включно. Зазвичай останній день подання декларації – 30 квітня, але цього року він припадає на неділю, а понеділок, 1 травня, є святковим і вихідним днем.


Чи потрібно подавати декларацію PIT 37, якщо я більше не працюю в Польщі?

Згідно зі стандартною процедурою, підставою для заповнення річної декларації про доходи PIT 37 для працівників є звіт роботодавця PIT 11, який працівники зазвичай отримують поштою.


Отже, отримавши від роботодавця PIT 11, ця особа зобов’язана заповнити декларацію PIT 37 і надіслати її до податкової служби Польщі у встановлений термін, навіть якщо вона працювала в Польщі недовго – навіть тиждень чи день. .


У мирний час це стосувалося і ситуації, коли працівник, який працював за контрактом, навіть покинув територію Польщі на момент повідомлення, але мав намір у майбутньому виїхати в країну на роботу.Що буде, якщо не подати декларацію ПДФО 37?

Слід розуміти, що звіт по ПДФО 37 – це не право, а обов’язок кожного працівника. Тому, проігнорувавши подання декларації, можна потрапити в серйозні проблеми, аж до відмови на етапі видачі ПМЖ . Більше того, людей, які мають несплачені податки, можуть навіть притягнути до кримінальної відповідальності і тоді вони будуть змушені вирішувати цю справу в суді. І не думайте, що невирішені питання в цій сфері з часом зникнуть – проблеми можуть наздогнати вас через кілька років.Чи повинні українці в Польщі, які працюють в українських компаніях, здавати PIT 37?


На питання оподаткування (і, відповідно, податкової звітності) в Польщі українців, які перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого 2022 року і досі працюють дистанційно на своїх українських роботодавців, досі немає чіткої офіційної відповіді. З цього приводу було опубліковано багато суперечливої ​​інформації, особливо після листа, яким Міністерство фінансів Польщі відповіло на запит Бюро ефективного регулювання BRDO дозволити певним категоріям українських біженців продовжувати платити податки українцям. бюджет.


Проте одним із останніх, що пролунали на цю тему в медіапросторі, став офіційний коментар прес-служби Міністерства фінансів Республіки Польща, наданий 7 вересня 2022 року польському фінансовому порталу money.pl . У ньому наголошується, що їхній лист українській стороні трактується надто вільно.


Тому, як додається в роз’ясненні Мінфіну, біженці з України, які працюють у Польщі на своїх українських роботодавців, зобов’язані дотримуватися польських податкових норм і польсько-української угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Якщо український податковий резидент здійснює оплачувану роботу в Польщі і його винагороду виплачує український роботодавець, який не має представництва чи постійного місця роботи в Польщі, він зобов’язаний сплачувати податок у Польщі, якщо його перебування перевищує 183 дні в Польщі. календарний рік. У такій ситуації всі його доходи, пов’язані з роботою, яку він виконував як найманого працівника в Польщі, тобто також доходи, отримані до перевищення порогу в 183 дні перебування в Польщі, підлягають оподаткуванню в Польщі.

З цього випливає, що всі громадяни України, які перебувають у Польщі більше 183 днів і продовжують дистанційно працювати в українських роботодавців, є податковими резидентами Польщі. Тому вони мають відповідно платити податки до польського бюджету та подавати відповідні звіти. Наприклад, українці, які приїхали до Польщі 24 лютого, мали сплатити цей податок у вересні, а потім сплачувати щомісяця. 

Як заповнити декларацію ПДФО 37?

Як правило, подати декларацію можна кількома способами:

 • забрати бланк у найближчій податковій інспекції та заповнити самостійно, а потім особисто принести до податкової за місцем проживання;

 • надіслати заповнену та підписану декларацію поштою (рекомендованим листом);

 • заповнити та надіслати декларацію онлайн, у тому числі за допомогою спеціальних програм.

До 15 лютого 2023 року Міністерство фінансів Республіки Польща самостійно підготує для кожної працевлаштованої в країні податкову декларацію PIT 37 за 2022 рік, документ буде доступний в електронному вигляді на офіційному державному порталі в категорії «Податки».


Щоб отримати доступ до звіту, переглянути цифри та дізнатися, скільки грошей вам буде відшкодовано (або доведеться доплатити) через неточності в розрахунках авансових податків, необхідно авторизуватися на сайті за допомогою довіреного профілю.


Відкривши автоматично підготовлену для вас декларацію PIT 37, ви можете не лише переглянути дані, а й відредагувати та заповнити документ. Особливо важливо включити в документ якомога більше інформації, яка дає платнику податків право на певні податкові пільги, тобто дозволить повернути більше додаткових коштів.


При цьому в запропонованій декларації ПДФО 37 можна нічого не редагувати і залишити як є. У цьому випадку після закінчення терміну подання звітності (2 травня 2023 року) декларація, розміщена на сайті ДПС, вважатиметься поданою автоматично.


Основні складові податкової декларації 37

Декларація PIT 37 складається з кількох частин:

 • A - тут слід вказати назву компетентної податкової інспекції (за вашим поточним місцем проживання в Польщі), а також мету подання (попередня або виправлення ПДФО);

 • Б − сюди ввести ідентифікаційні дані платника податків: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження та адреса місця проживання;

 • C - ця частина містить інформацію, що міститься в отриманій від роботодавця формі PIT-11.

Звертаємо увагу, що будь-які помилки в декларації про доходи чи інші доходи призводять до необхідності подання уточнюючої декларації. 

З яких пільг можна вирахувати річний податок у декларації PIT 37?

Дані, що підтверджують право на пільгу, зменшують податкові зобов’язання та можуть зменшити суму податку, тому їх варто включати до річної податкової декларації PIT 37. Крім того, право на відрахування пільг у річній податковій декларації не визначається громадянством. Серед популярних пільг, які можна вирахувати в декларації PIT 37, серед інших:

 • сімейна допомога − якщо в сім’ї є неповнолітні діти (до 25 років), які навчаються та перебувають на утриманні батьків, а дохід того з батьків, хто виховує дитину (якщо сім’я неповна), не перевищує злотих. 56 000. злотих на рік (при повній родині дохід батьків не повинен перевищувати 112 тис. злотих на рік);

 • витрати на реабілітацію - витрати, понесені особою з інвалідністю (або на потреби реабілітації особи з інвалідністю з метою полегшення повсякденної життєдіяльності);

 • звільнення від пожертв (на церковну благодійність або на суспільно корисні цілі) – враховуються лише пожертви, зроблені установам, розташованим у країнах Європейського Союзу;

 • пільги донорства;

 • Вигода від IKZE − виплати на індивідуальний пенсійний рахунок для накопичення на пенсію;

 • привілей користуватися Інтернетом.


Говорячи про виплати на неповнолітніх дітей, варто зазначити, що батьки можуть отримувати компенсацію в розмірі 1112,04 злотих на рік за одну або двох дітей у сім’ї, а додаткові суми щорічної компенсації передбачені у разі виховання більше діти в сім'ї (за третю дитину - 2000 злотих, 04 злотих, за четверту та кожну наступну 2700 злотих).Що таке форми ІФТ-1 та ІФТ-1Р і що з ними робити

Бувають також випадки, коли працівники отримують від роботодавця форму ІФТ-1 або ІФТ-1Р замість декларацій з ПДФО. Ця форма видається, якщо працівник не є податковим резидентом Польщі (тобто має центр життєвих інтересів в Україні або працював у Польщі менше шести місяців). Справа в тому, що кожен, хто отримав дохід у Польщі, повинен про це звітувати. Тому податкові нерезиденти Польщі отримують одну з цих форм.


Варто зазначити, що особа, яка отримала IFT-1 або IFT-1R, не може подати річну декларацію PIT-37. Однак на підставі ІФТ-1 або ІФТ-1Р ви повинні подавати податкові декларації в Україні. Також доведеться заплатити:

 • Податок на доходи фізичних осіб - 18 відсотків;

 • Військовий збір - 1,5%.

Однак, якщо ви отримуєте лише іноземні доходи, ви звільнені від 22% податку USC.

Якщо ви вважаєте, що форму IFT-1 або IFT-1R вам видали помилково, ви повинні довести, що ви є податковим резидентом Польщі.


Для цього вам необхідно зібрати всі документи, які підтверджують, що ваш центр життєвих інтересів знаходиться в Польщі. Таким документом може бути довідка про податкове резидентство Польщі. На його підставі ви зможете отримати PIT-11 та заповнити декларацію PIT-37. Для отримання довідки необхідно звернутися до податкової служби Польщі.


Comments


bottom of page