Пропонуємо ознайомитися з останніми даними щодо військової міграції українців до Польщі. Дізнайтеся про зміни кількості українців, які перетнули українсько-польський кордон, а також про поточний стан роботи інших пунктів пропуску.
Загальна кількість біженців з України в Польщі
Ні для кого не секрет, що Польща стала країною-притулком для більшості українців, які перетнули український кордон, рятуючись від повномасштабної російської агресії. За даними Прикордонної варти, з 24 лютого 2022 року до 17 липня 2023 року польсько-український кордон перетнули 13,66 млн біженців з України, переважно жінки та діти.
Скільки людей в’їхало до Польщі за останній тиждень?
Стосовно поточної міграційної ситуації, то за останній тиждень прикордонна служба зафіксувала такі фактичні дані щодо перетину кордону українцями в бік Польщі та України.
За останній тиждень до Польщі приїхало близько 224,8 тисяч осіб. українців. Це приблизно 2,2 тисячі. менше ніж минулого тижня (227 тис.). При цьому з 10 по 17 липня 229,7 тис. З Польщі в Україну виїхали українці (минулого тижня: 230,7 тис.). Це означає, що за останні сім днів в Україну в'їхало 4,9 тисячі. менше людей, ніж перетнули українсько-польський кордон з Польщею.
Динаміка прибуття громадян України до Польщі – статистика за 2023 рік
За оцінками Прикордонної служби Польщі, місячна статистика українських біженців, які в'їжджають до Польщі з початку російсько-української війни 24 лютого 2022 року, така:
355 тисяч Українці в'їжджали до Польщі з 24 по 28 лютого 2022 року;
у березні - 2 млн осіб;
у квітні – 661 тис.;
у травні – 669 тис.;
у червні – 707 тис.;
у липні – 722 тис.;
серпень – 781 тис.;
вересень – 737 тис
у жовтні – 732 тис.;
у листопаді – 692 тис.;
у грудні – 720 тис.;
у січні 2023 року – 722 тис.;
у лютому 2023 року – 584 тис.
у березні 2023 року – 708 тис.
у квітні 2023 року – 727 тис.
у травні 2023 року – 759 тис.;
у червні 2023 року – 872 тис.
Звісно, слід підкреслити, що певна кількість громадян України, серед тих, хто перетнув українсько-польський кордон, виїхали до інших країн ЄС чи виїхали на інші континенти. Проте незаперечним фактом є те, що більшість біженців залишилася на території Польщі.
Скільки українських біженців повернулося в Україну – місячна статистика?
Щодо статистики перетину польсько-українського кордону, то за оцінками Прикордонної служби, загальна кількість громадян України, які повернулися з Польщі в період з 24 лютого 2022 року по 17 липня 2023 року, становить 11,841 млн осіб:
З 24 лютого по 18 березня 2022 року з Польщі в Україну виїхало 227 тис. осіб;
з 18 по 31 березня - 164 тис.;
у квітні – 557 тис.;
у травні – 796 тис.;
у червні – 761 тис.;
липень - 774 тис.;
серпень 878 000;
вересень - 746 тис.;
у жовтні – 714 тис.;
у листопаді – 670 тис.;
за грудень – 750 тис.;
у січні 2023 року – 657 тис.;
у лютому – 532 тис
у березні 2023 року – 781 тис.
у квітні 2023 року – 833 тис
у травні 2023 року – 727 тис.
у червні 2023 року – 813 тис.
Хто саме перетинає польсько-український кордон?
За даними Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі, 75% громадян України, які перетнули українсько-польський кордон від початку війни, є дорослими. Згідно зі статистичними даними, серед військових мігрантів близько 97% – жінки, і лише 3% – чоловіки, оскільки право перетину кордону мають лише окремі категорії чоловіків в Україні .
Згідно з дослідженням Lalafo , близько половини українців, які приїхали до Польщі через війну, – працездатного віку. Понад 96% - жінки у віці 30-50 років, 16% - молодше цього віку, 10% - похилого віку. Серед респондентів опитування Lalafo майже 90% мають дітей, як правило, одного або двох. Варто зазначити, що майже половина вимушених переселенців з України хоче повернутися додому після війни, тоді як близько 12% висловлюють бажання залишитися в Польщі.
З яких пунктів пропуску можна виїхати з України до Польщі
Наразі практично всі пункти пропуску між Україною та Польщею продовжують працювати, дозволяючи перетинати українсько-польський кордон як пішки, так і наземним шляхом. Станом на 13 лютого черг на кордоні в напрямку виїзду з України до Польщі не було.
За даними Західного регіонального управління Держприкордонслужби України, лише перед пунктом пропуску «Устилуг» у черзі на виїзд стоять 20 автомобілів. Тим не менш, прикордонна служба просить під час планування поїздки враховувати погодні умови на дорогах, а також можливу нестабільну роботу всіх електронних систем контрольних служб у пунктах пропуску через планові та аварійні відключення електроенергії.
Пункти пропуску цілодобово пропускають бажаючих виїхати з України та українців, які бажають в’їхати. Проте, якщо ви вирішили поїхати до Польщі та постійно стежити за ситуацією на кордоні , пам’ятайте, що сьогодні деякі пункти пропуску дозволяють громадянам України пішки перетинати кордон лише для виїзду з країни та лише для евакуації. Водночас на інших пунктах пропуску неможливо перетнути кордон пішки і забезпечується лише автомобільний рух. Пропонуємо ознайомитися з інформацією Західного регіонального управління ДПСУ – Західний кордон щодо чинних правил перетину українсько-польського кордону в окремих пунктах пропуску:
Устилуг − працює лише як пункт огляду автомобілів;
Шегинє − відкритий для перетину кордону на автомобілі, також дозволяє перетинати кордон в обох напрямках пішки;
Угринув − дозволяє перетинати кордон на автомобілі, а перетин кордону пішки можливий лише в одному напрямку (на Польщу) з метою евакуації;
Рава-Руська − дозволяє перетин кордону автомобілями, піший перетин кордону дозволяється лише в одному напрямку до виходу для евакуації;
Краковіць − функціонує лише як автомобільний пункт пропуску для легкових автомобілів;
Ягодин - не реалізований пішохідний перехід, також тимчасово призупинено проїзд автомобілів;
Грушів − відкритий для руху транспорту, також є можливість для пішоходів переходити з України в бік кордону з Польщею для евакуації;
Смольниця - автомобільний пункт контролю, також відкритий для пішоходів, які перетинають Польщу для евакуації;
Нижнкановичі – наразі допускається рух вантажних автомобілів з дозволеною максимальною масою понад 7,5 тон без навантаження (у цьому місці пропуск порожніх цистерн, призначених для перевезення небезпечних вантажів, у тому числі паливно-мастильних матеріалів, заборонено).
Готуючись до виїзду з України, в тому числі для евакуації , слід також пам’ятати, що найбільш завантаженими є пункти перетину кордону Усцілуг, Шегіне, Угринув, Рава Руська та Краковець.
Черги на виїзд з України до Польщі
З ранку 17 липня на більшій частині українсько-польського кордону досить людно. Черги спостерігаються на наступних пунктах пропуску:
Устилуг - 65 вагонів;
Угринів - 40 авто, 3 автобуси;
Рава Руська - 70 авто, 2 автобуси;
Грушів - 35 авто, 4 автобуси;
Краківець – 50 авто, 3 автобуси;
Нижанковичі - 2 фури в електронній черзі;
Шегині - 50 авто, 3 автобуси, 70 пішоходів.
Черги спостерігаються як з українського, так і з польського боку кордону. Слід зазначити, що більшість пунктів пропуску пішоходів не пропускають кордон.
Прикордонна служба України рекомендує враховувати черги на кордоні, а також звернути увагу на погодні умови та нестабільну роботу електронних систем контролю в пунктах пропуску через планові відключення електроенергії.
Comments